Manaj: Projektligji i buxhetit për vitin 2023 është kundërkushtetues

Ekonomi

Manaj: Projektligji i buxhetit për vitin 2023 është kundërkushtetues

Më: 16 nëntor 2022 Në ora: 21:34
Shkëmb Manaj

Shkëmb Manaj i LDK-së thekson se projektligji i buxhetit për vitin 2023 është kundërkushtetues sepse cënon pavarësinë e pushtetit lokal për të mbledhur dhe shpenzuar të hyrat e veta.

“Nenit 9 të Ligjit të Buxhetit 2023, paragrafi 6 është shtuar pasusi i fundit “Të gjitha të hyrat vetanake të mbledhura para vitit fiskal 2022 dhe të pashpenzuara, bëhen pjesë e Fondit të Kosovës në bilancin bankar”.

Neni 124 pika 5 e Kushtetutës së Republikës së Kosovës ka përcaktuar se: “Komunat kanë të drejtë të vendosin, të caktojnë, të mbledhin dhe të shpenzojnë të hyrat e veta si dhe të marrin fonde nga Qeveria qendrore, në pajtim me ligjin”, ka shkruar Manaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat