​Boris Velchev do të kryesojë Shoqatën Ballkanike të Universiteteve Ekonomike të sapothemeluar

Ekonomi

​Boris Velchev do të kryesojë Shoqatën Ballkanike të Universiteteve Ekonomike të sapothemeluar

Më: 28 nëntor 2022 Në ora: 15:45
Foto nga takimi

Një Shoqatë Ballkanike e Universiteteve Ekonomike u themelua në Shkollën e Lartë të Sigurimeve dhe Financave. Shoqata është themeluar me iniciativën e shkollës së lartë dhe bashkon universitete nga Bullgaria, Maqedonia e Veriut, Turqia, Shqipëria, Mali i Zi dhe Kosova, tha shkolla.

"Jam jashtëzakonisht i lumtur që sot po hapim një shoqatë e cila bashkon universitetet ekonomike nga rajoni i Ballkanit. Besoj se përpjekjet e bashkuara për krijimin e një mjedisi të qëndrueshëm për arsimin e lartë, shkëmbimin shkencor dhe akademik do të kontribuojnë në zhvillimin ekonomik të rajonit tonë. dhe në veçanti të arsimit të lartë në fushën e ekonomisë”, tha rektori i shkollës Boris Velchev.

Ndër qëllimet kryesore të Shoqatës Ballkanike do të jetë përafrimi i programeve të ekonomisë për të lehtësuar njohjen reciproke të diplomave dhe trajnimeve, lëvizshmërinë e studentëve, mësuesve dhe administratës në kuadër të Programit Erasmus dhe programeve të tjera të lëvizshmërisë. Asociacioni do të krijojë bazat për futjen e programeve të përbashkëta bachelor dhe master.

Kryetar i Bordit Drejtues të Shoqatës Ballkanike u zgjodh Boris Velchev, rektor i Shkollës së Lartë të Sigurimeve dhe Financave. Shoqata është e hapur për pranimin e universiteteve nga të gjitha vendet e Ballkanit.

Si një nga aktivitetet e para, Asociacioni Ballkanik i Universiteteve Ekonomike do të mbajë një konferencë ndërkombëtare me titull “Ekonomia e së ardhmes”, e cila do të zhvillohet në Sofje nga data 19 deri më 21 prill të vitit të ardhshëm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat