BSPK: Zvarritja e Ligjit për Paga, nënçmim për punonjësit publikë

Ekonomi

BSPK: Zvarritja e Ligjit për Paga, nënçmim për punonjësit publikë

Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 23:12
Foto ilustrim

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës beson se kryesia e Kuvendit të Kosovës në mbledhjen e nesërme do ta fusë në rend dite edhe votimin, në parim, të Projektligjit për Skemat Pensionale të Financuara nga Shteti’, si dhe shqyrtimin e parë të ‘Projektligjit për Pagat’, në sektorin publik.

Përmes një kumtese për media, BSPK ua ka përkujtuar ligjvënësve rëndësinë e shqyrtimit dhe miratimit të këtyre ligjeve, derisa thotë se zvarritja e tyre ka lodhur, shqetësuar dhe nënçmuar të gjithë punonjësit publikë, të cilët janë shtyllat e vendit tonë.

BSPK, po ashtu, shpreson se nuk do të ketë zvarritje të tjera.

Por, sipas tyre do të ketë efikasitet në mënyrë që viti i ri të nisë mbarë ashtu siç e meritojnë qytetarët tanë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat