Molliqaj: Mashtrimi do kuptohet pasi të dalin rrogat

Ekonomi

Molliqaj: Mashtrimi do kuptohet pasi të dalin rrogat

Më: 3 shkurt 2023 Në ora: 13:44
Foto ilustrim

Për Ligjin e Pagave, ka reaguar edhe kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj. Ky me anë të një postimi në Facebook,  ka thënë se Qeveria po gënjen për shifrat e kinse rritjes së pagave.

“Rrena me shifra është e reja e kësaj Qeverie. Më herët kemi diskutuar mbi motivet e rritjes së pagave, nëse është dashur t’i rriten kësaj kategorie, apo tjetrës. Qeveria beson se mund ta dijë se sa para i keni në xhep më mirë se ju. Ajo i ka hequr shtesat e ndryshme që tash sa kohë janë të rregullta, duke i llogaritur ato në pagën bazë. Pra, marifeti është: me një të rënë lapsi zhvendosim paratë nga njëra anë në tjetrën, dhe shih ti paratë e njëjta tash i quajmë rritje page. Kjo është fryerja që secili do ta kuptojë sapo t’i dalë paga me “rritje”. Do të merret vesh se grafikonet e Kurtit e Muratit me shifra e përqindje nuk e kanë shtuar tryezën”, shkroi ai.

Ai tutje thotë se po manipulohet edhe me kategori ku ka pak më shumë rritje.

Molliqaj shton se 50 eurot si “rritje” nuk e mbulojnë as inflacionin e vitit të fundit.

“Hera e fundit e rritjes së pagave në Kosovë është viti 2014. Rritja e shpallur dje nuk e mbulon as inflacionin e vitit të fundit, jo më prej vitit 2014. Shifrat e Agjencionit të Statistikave thonë se inflacioni vjetor i vitit të fundit është 11.7. Por, kjo është llogaritje për një gamë të gjërë mallrash, andaj edhe nuk e tregon rënien e standardit të jetesës. Fuqia blerëse, llogaritur si shportë bazike e jetesës është dobësuar mbi 30%. Në vend të rritjes, Qeveria zgjodhi dezinformimin. Edhe dezinformimi është sikur punët e tjera të Qeverisë: improvizues. Deri në muajin tjetër kur dalin pagat”, shkroi ai.

Postimi i plotë:

PAK RRITJE, SHUMË MASHTRIM

Përcaktimin e koeficientit të pagave, në vend të dialogut shoqëror e ka përcjellur një rrugë një kahëshe. Qeveria e mbajti atë fshehur deri ditën e fundit, sikur të ishte një punë private e saj. Kosovës nuk i duhet një raport i tillë, edhe sikur mirëqenia të lulëzonte. Shtresat shoqërore gëzojnë pagë e të drejta sepse punojnë, jo sepse ato po u’a falë pushteti. Nuk do të pranojmë dominim paternalist në emër të mirëqenies, siç nuk e pranojmë shfrytëzim skllavërues në emër të lirisë.

Rrena me shifra është e reja e kësaj Qeverie. Më herët kemi diskutuar mbi motivet e rritjes së pagave, nëse është dashur t’i rriten kësaj kategorie, apo tjetrës. Qeveria beson se mund ta dijë se sa para i keni në xhep më mirë se ju. Ajo i ka hequr shtesat e ndryshme që tash sa kohë janë të rregullta, duke i llogaritur ato në pagën bazë. Pra, marifeti është: me një të rënë lapsi zhvendosim paratë nga njëra anë në tjetrën, dhe shih ti paratë e njëjta tash i quajmë rritje page. Kjo është fryerja që secili do ta kuptojë sapo t’i dalë paga me “rritje”. Do të merret vesh se grafikonet e Kurtit e Muratit me shifra e përqindje nuk e kanë shtuar tryezën.

Manipulimi tjetër është përzgjedhja e atyre kategorive ku ka pak më shumë rritje, gjithnjë duke e fryrë përmes manipulimit. Për policët, mësimdhënësit e punëtorët e administratës 50 euro rritje nuk e mbulojnë as inflacionin e vitit të fundit. Sigurisht, pa e përmendur stafin e ministrave me këshilltarë e anëtarë kabineti ku është rritja më e theksuar.

Hera e fundit e rritjes së pagave në Kosovë është viti 2014. Rritja e shpallur dje nuk e mbulon as inflacionin e vitit të fundit, jo më prej vitit 2014. Shifrat e Agjencionit të Statistikave thonë se inflacioni vjetor i vitit të fundit është 11.7. Por, kjo është llogaritje për një gamë të gjërë mallrash, andaj edhe nuk e tregon rënien e standardit të jetesës. Fuqia blerëse, llogaritur si shportë bazike e jetesës është dobësuar mbi 30%. Në vend të rritjes, Qeveria zgjodhi dezinformimin. Edhe dezinformimi është sikur punët e tjera të Qeverisë: improvizues. Deri në muajin tjetër kur dalin pagat.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat