Selimi: Në Evropë zbutet inflacioni, në Kosovë çmimet po rriten

Ekonomi

Selimi: Në Evropë zbutet inflacioni, në Kosovë çmimet po rriten

Më: 12 mars 2023 Në ora: 16:30
Petrit Selimi

Ish-ministri i Jashtëm, Petrit Selimi, ka shkruar në rrjete sociale lidhur me zhvillimin ekonomik, çmimet dhe inflacioni.

Selimi në një postim në rrjetin social “Twitter”, ka shkruar se inflacioni në Kosovë është mbi 10% në muaji shkurt. Sipas tij, çmimet janë në trajektore rritëse.

Inflacioni i parreshtuar në Kosovë mbi 10% në shkurt. Ndërsa pjesa tjetër e Evropës sheh zbutje të inflacionit, çmimet këtu ende shohin trajektore rritëse.

Fatkeqësisht, Banka Botërore gjithashtu rishikoi në rënie në rritjen tonë ekonomike të pritshme për vitin 2023 nga 4.3 në 3.7%. Këta nuk janë tregues të mire”, ka shkruar Selimi.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat