Deficiti tregtar i frikshëm, Krasniqi: Jashtë vendit dolën 52. 6 miliardë euro për 22 vjet

Ekonomi

Deficiti tregtar i frikshëm, Krasniqi: Jashtë vendit dolën 52. 6 miliardë euro për 22 vjet

Më: 5 shtator 2023 Në ora: 11:24
Foto ilustrim

Kosova ka arrit një bilanc tregtar negativ tejet të frikshëm. Sipas ish-kryeshefi ekzekutiv të Agjencisë së Statistikave të Kosovës, Isa Krasniqi brenda periudhës 22 vjeçare 2001-2022, Kosova përmes importit ka nxjerrë jashtë vendit 52 miliardë e 561 milionë euro, ndërsa përmes eksportit ka sjellë brenda vendit 6 miliardë e 250 milionë euro, me një bilanc tregtar siç shprehet ai të tmerrshëm negativ prej 46 miliardë e 310 milionë euro.

Krasniqi ka shkruar në Facebook se tendenca e vitit 2023, tregon një import prej afro 6 miliardë euro, që sipas tij është tepër negative për ekonominë e vendit.

Duke marrë së bashku vetëm 4 vjetët e fundit 2020-2023, përmes importit Kosova do të nxjerrë jashtë vendit shumën prej 19 miliardë e 600 milionë euro. Bilanci tepër negativ tregtar është i frikshëm.

Prandaj, nuk kemi as prodhim dhe as zhvillim ekonomik, ashtu si e meriton Republika e Kosovës. Prandaj, duhet falënderuar diasporën. Prandaj, duhet falënderuar donacionet dhe mbështetjen financiare ndërkombëtare”, ka shkruar Krasniqi. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat