Ekspertët: Dialogu është zgjidhja e problemeve Kosovë- Serbi

Ekonomi

Ekspertët: Dialogu është zgjidhja e problemeve Kosovë- Serbi

Më: 10 shtator 2023 Në ora: 07:54
Foto ilustrim

Ekspertët e ekonomisë  theksuan se të dyja palët janë në humbje. “Dialogu është zgjidhja kryesore e këtyre problemeve, pa stabilitet politik në të gjithë rajonin nuk do të ketë investitorë strategjikë”, tha njohës i fushës së ekonomisë Safet Gërxhaliu.

Kryetari i Shoqatës së Biznesmenëve nga Graçanica, Sasha Sekuliq, thekson se tregtarët në zonat serbe shpresojnë që së shpejti të hiqen masat e Qeverisë së Kosovës për ndalimin e importit të mallrave serbe.

“Ata janë të varur nga distributorët e mëdhenj shqiptarë nga Kosova që i zëvendësojnë ato mallra. Dhe detyrohen t'i zëvendësojnë ato mallra, të cilat duhet të them se janë 20 ose 30% më të shtrenjta në zonat serbe, Ose do të keni p.sh ullirin, naftë nga Shqipëria, Maqedonia e Veriut ose nuk do ta keni, nuk ka diamant, jetik, tregtarët serbë janë të detyruar, si dhe konsumatorët, të blejnë atë që është në dyqan në raft për momentin”, tha Sekuliq.

Aleanca Kosovare e Bizneseve beson se kemi ende ndalime për shkak të politikës. “Kur shikon rezultatet politike të atyre masave, ato tashmë e kanë arritur qëllimin e tyre, në ekonomi, është e dëmshme, është e dëmshme nga të dyja palët, sepse ka disa kompani kosovare që varen vetëm nga importi i mallrave nga Serbia, veçanërisht produktet e gatshme dhe janë në një situatë të caktuar në të cilën mezi jetojnë. Shumë kompani nga Serbia u përpoqën të gjenin të njëjtat produkte nga Maqedonia, por i gjetën, por mezi presin që një ditë të ndërtohet rampa në drejtim Serbi-Kosovë”, tha kryetari i Aleancës Kosovare të Biznesit, Agim Shahini.

Kurse Bojan Staniq nga Sektori i Analizave Strategjike të Odës Ekonomike të Serbisë thotë se këtu ekonomia është dëmtuar nga politika, duke shtuar se dëmi i llogaritur për dy muaj e gjysmë sa i përket mallrave të pa dorëzuar është rreth 60 milionë euro.

“Barra e inflacionit që ekziston dhe shtohet më tej nga fakti që tani merren mallra që janë më të shtrenjta dhe që ngarkon më shumë jo vetëm konkurrencën e atyre kompanive që i shesin ato mallra në dyqanet me pakicë, por edhe popullatës në përgjithësi, i cili është kyç në formimin e PBB-së, si në Kosovë ashtu edhe në Serbi”, tha zëvendës përfaqësuesi i Odës Ekonomike të Serbisë.

Ai tha kriza politike që ekziston. “Ne jemi pjesë e gjithë rajonit të Ballkanit Perëndimor, ndaj edhe ne e ndjejmë krizën politike në çfarëdo ekonomie që shfaqet, ndikon dukshëm në rënien e besimit të investitorëve dhe në rënien e vlerësimin e kredisë ekonomike”, tha ai.

Staniq theksoi se të gjitha këto janë probleme ekonomike dhe për këtë arsye këto vendime të Qeverisë në Kosovës i konsideron ekonomikisht joracionale.

Eksperti i ekonomisë, Gërxhaliu, zgjidhjen e problemit e sheh në dialog, duke theksuar se situata aktuale shkakton humbje të pamatshme për të dyja palët.

Së fundmi, Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të rishikojë masat që kufizojnë importet nga Serbia, të cilat, siç u tha, kufizojnë rritjen ekonomike dhe prosperitetin e rajonit dhe pengojnë interesat tregtare ndërkombëtare, duke kufizuar qarkullimin e mallrave. të markave me famë botërore.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat