​OECD rrit parashikimin e rritjes së PBB-së globale për vitin 2023

Ekonomi

​OECD rrit parashikimin e rritjes së PBB-së globale për vitin 2023

Më: 19 shtator 2023 Në ora: 13:57
Foto ilustrim

Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD) ngriti të martën parashikimin e rritjes ekonomike botërore për vitin 2023, por e uli atë për vitin 2024.

Ekonomia botërore pritet të rritet me 3.0% këtë vit, tha organizata me bazë në Paris në raportin e saj të perspektivës ekonomike globale të muajit shtator. Kjo ishte 0.3 pikë përqindjeje në rritje nga projeksioni i mëparshëm në qershor, shkruan aa.

Rritja globale e prodhimit të brendshëm bruto (PBB) parashikohet të arrijë në 2.7% vitin e ardhshëm, e rishikuar në rënie me 0.2 pikë.

"Me politikën monetare duke u bërë gjithnjë e më e dukshme dhe një rimëkëmbje më e dobët se sa pritej në Kinë, rritja globale në vitin 2024 parashikohet të jetë më e ulët se në vitin 2023", sipas OECD.

OECD parashikoi se rritja e PBB-së së eurozonës do të jetë 0.6% në vitin 2023 dhe do të rritet deri në 1.1% në vitin 2024 pasi ndikimi negativ i inflacionit të lartë në të ardhurat reale zbehet.

Aty thuhet se inflacioni total vazhdoi të ulet ndërkohë që inflacioni bazë – duke përjashtuar komponentët më të luhatshëm, energjinë dhe ushqimin – mbeti i qëndrueshëm, i udhëhequr nga sektori i shërbimeve dhe tregjet e shtrënguara të punës.

Inflacioni në G-20 parashikohet të jetë në 6% këtë vit dhe 4.8% vitin e ardhshëm, me inflacionin bazë në ekonomitë e përparuara të G-20 që do të bjerë nga 4.3% në vitin 2023 në 2.8% në vitin 2024. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat