Nafta rritet sërish, kaq po tregtohet

Ekonomi

Nafta rritet sërish, kaq po tregtohet

Më: 30 nëntor 2023 Në ora: 16:35
Ilustrim

Çmimi i naftës u rrit sërish në pritje të takimit të OPEC që do të vendosë për politikën e prodhimit për vitin e ardhshëm.

Nafta brent po tregtohet në mbi 83 dollarë aktualisht, duke u shtrenjtuar me rreth 4%. Grupi OPEC+, i cili përfshin Organizatën e Vendeve Eksportuese të Naftës dhe aleatët, përfshirë Rusinë, pritet të mbajë takimin të enjten për të diskutuar shkurtimet shtesë të prodhimit që mund të variojnë nga 1 milion deri në 2 milion fuçi në ditë në fillim të vitit 2024.

Takimi, fillimisht ishte planifikuar të mbahej javën e kaluar, por u shty për shkak të mosmarrëveshjeve mbi kuotat e prodhimit për prodhuesit afrikanë. Arabia Saudite po ushtron presion ndërkohë ndaj anëtarëve të tjerë të OPEC që ti bashkohen në frenimin e prodhimit të naftës për të shmangur tepricat për vitin e ardhshëm.

Rezultati më i mundshëm është që Arabia Saudite të zvogëlojë prodhimin prej 1 milion fuçi në ditë të paktën deri në tremujorin e partë të vitit të ardhshëm dhe pjesa tjetër e anëtarëve të OPEC. Por, nëse do të ketë një reduktim më të thellë analistët shprehen se kjo mund të sillte një rritje me 5 dollarë të çmimit të naftës.

Ndërkohë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, rezervat e naftës së papërpunuar u rritën për të gjashtën javë në nivelet më të larta që nga korriku sipas të dhënave së Informacionit të Energjisë.

Pesimizmit në anën e kërkesës ndërkohë i shtohen problemet e vazhdueshme ekonomike të Kinës, të reflektuara në të dhënat më të fundit të ecurisë së fabrikave që treguan për një tkurrje për të dytin muaj radhazi gjatë nëntorit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat