DHTIK dhe OEMVP diskutojnë për gjendjen ekonomike në Maqedoni e Kosovë

Ekonomi

DHTIK dhe OEMVP diskutojnë për gjendjen ekonomike në Maqedoni e Kosovë

Më: 27 shkurt 2024 Në ora: 10:14
Pamje nga vendi i ngjarjes

Delegacioni i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Kosovë (DHTIK) është pritur në takim nga Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri-Perëndimore (OEMVP).

Sipas një njoftimi, gjatë takimit të zhvilluar ndërmjet partnerëve u diskutua për aktivitetet e të dyja palëve, anëtarësinë, mungesën e fuqisë punëtore, gjendjen aktuale të ekonomisë, procedurat dhe vështirësitë e të bërit biznes, infrastrukturën ligjore në Maqedoni e Kosovë, bashkëpunimet në projekte e evente në mënyrë të zgjerimit të rrjetëzimit mes bizneseve dhe jo vetëm.

Me këtë rast drejtoresha e Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Kosovë, Zana Beqiri falënderojë homologun e saj dhe stafin e OEMVP-së për takimin, duke theksuar se na presim shumë bashkëpunime frytdhënëse në të ardhmen.

Nga ana tjetër, drejtori i Odës Ekonomike të Maqedonisë Veri-Perëndimore, Durim Zeqiri falënderojë Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë Kosovë për vizitën dhe njëkohësisht potencoi se janë të hapur e të gatshëm për bashkëpunime dhe se tashmë kemi krijuar përvojë shumë të mirë nga bashkëpunimet paraprake.

DHTIK falënderon OEMVP-në për bashkëpunimin dhe raportet e shkëlqyeshëm që kanë ndër vite duke qenë të sigurtë se të njëjtat do të shkojnë duke u kultivuar gjeneratë pas gjenerate.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat