Impianti fotovoltaik, Murati: Tranzicionin e gjelbër po e bëjmë duke bashkëpunuar me partnerët tanë

Ekonomi

Impianti fotovoltaik, Murati: Tranzicionin e gjelbër po e bëjmë duke bashkëpunuar me partnerët tanë

Më: 18 mars 2024 Në ora: 15:56
Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati

Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka folur për ndërtimin e impiantit fotovoltaik diellor.

Ai ka thënë se ky impiant ka një rëndësi të madhe në mbrojtjen e ambientit.

“Tranzicionin e gjelbër po e bëjmë duke bashkëpunuar afër me partnerët tanë. Kësaj radhe jemi mbledhur për një projekt tjetër zgjerimi i kapaciteteve elektrike dhe pikësynimi i projektit për të cilin jemi mbledhur sot parasheh investim në vlerën të 100 milionë eurove”.

“Projekti në fjalë parasheh ndërtimin e impiantit fotovoltaik diellor me një kapacitet deri në 100 megavat të prodhimit të energjisë elektrike. Rëndësia e këtij projekti qëndron se pas finalizimit të projektit impianti në fjalë do të jetë në gjendje të prodhojë deri në 169 gigavatorë energji në vit”, ka thënë Murati.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat