Zbulohet sekreti i madh i Komisionit Evropian: Politikanja shpall gabimisht çmimet e vaksinave

Evropë

Zbulohet sekreti i madh i Komisionit Evropian: Politikanja shpall gabimisht çmimet e vaksinave

Nga: B.S. Më: 18 dhjetor 2020 Në ora: 10:14
Vaksinimi (Ilustrim)

Komisioni Evropian ka refuzuar për ditë me radhë të sigurojë informacion mbi çmimin e vaksinës Covid-19 të cilat i porositë në emër të shteteve anëtare. Megjithëse shumë shoqata qytetare dhe parlamentarë po kërkojnë transparencë në këtë, pasi vaksinat paguhen me paratë e taksapaguesve, Komisioni ka refuzuar të përmendë çmimet, duke thënë se është 'sekret', sepse këto janë kontrata tregtare.

Por gabimisht, lista e çmimeve u zbulua në Belgjikë. Sekretarja e shtetit për buxhetin e Belgjikës Eva De Bleeker postoi gabimisht një listë çmimesh në Twitter. Kjo u raportua menjëherë nga gazeta belge me qarkullim më të lartë Het Laatste Nieuës (HLN). Megjithëse postimi u fshi shpejt, HLN-ja e bëri screenshot, duke treguar çmimet.

Kështu, për vaksinat e kontraktuara nga Komisioni Evropian do të paguajmë nga 1.78 euro deri në 18 euro për dozë.

Vaksina e parë që tashmë është nisur nga prodhuesi BioNTech / Pfizer është kontraktuar nga BE-ja me një çmim prej 12 euro për dozë. Meqenëse do të nevojiten dy doza për person, vaksinimi për një qytetar do të kushtojë 24 euro me këtë vaksinë.

Vaksina më e lirë është ajo e prodhuar bashkërisht nga Universiteti i Oksfordit dhe AstraZeneca. Do të kushtojë vetëm 1.78 euro për dozë. Prodhuesit e kësaj vaksine janë zotuar të mos bëjnë para për vaksinën.

Lista e çmimeve:

Oxford / AstraZeneca: 1,78 €

Johnson & Johnson, 8,50 dollarë

Sanofi / GSK: 7,56 €

BioNTech / Pfizer: 12 €

CureVac: 10 €

Moderna: 18 dollarë

Ndërkohë, sekretarja belge e shtetit tha se njoftimi ishte "gabim nga ekipi i komunikimit", por që nuk do të rrezikojë furnizimin me vaksina në Belgjikë. Në Komisionin Evropian ende 'nuk duan të komentojnë' dhe thonë se çmimi i vaksinës është 'sekret'.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat