Si pjesë e luftës kundër krimit, Abazoviq kërkon që Serbia t’ia dorëzojë Malit të Zi një kriminel

Evropë

Si pjesë e luftës kundër krimit, Abazoviq kërkon që Serbia t’ia dorëzojë Malit të Zi një kriminel

Më: 28 dhjetor 2020 Në ora: 17:51
Dritan Abazoviq

Zëvendëskryeministri, Dritan Abazoviq tha se Qeveria e Malit të Zi i kishte dërguar përsëri një kërkesë Serbisë për ekstradimin e Svetoraz Maroviqit.

Politikani shqiptar pohoi se për të krijuar marrëdhënie më të mira me Serbinë, qeveria beson se kërkesa për ekstradimin e një njeriu i cili është, siç theksoi ai, “personifikimi i krimit” është i justifikuar.

“Ne duam të vendosim për këtë çështje, duke shpresuar se do të gjejmë një gjuhë të përbashkët me Serbinë dhe do ta sjellim Maroviq para drejtësisë”, tha lideri i grupit, URA në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp.

“Është e pajustifikuar që Maroviq tani ecën lirshëm në një vend tjetër, dhe se djali i tij gjithashtu kryen veprimtari biznesi”, pohoi ai.

Abazoviq deklaroi se ky është vazhdim i luftës kundër korrupsionit dhe krimit, i cili është një përparësi i Qeverisë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat