Banorët infektohen pasi morën pjesë në një varrim, karantinohet gjithë lagjia, policia në gadishmëri

Evropë

Banorët infektohen pasi morën pjesë në një varrim, karantinohet gjithë lagjia, policia në gadishmëri

Më: 27 shkurt 2021 Në ora: 17:12
Turqi

Për shkak të numrit të lartë të rasteve me Covid-29 në fshatin Tashony të Turqisë, u aplikua karantinimi i gjithë zonës.

Hyrjet dhe daljet e lagjes kontrollohen nga xhandarmëria, të cilët kanë urdhër për të arrestuar këdo që thyen masat e ndërmarrja.

Sipas mediave vendase, vendimi u mor pasi u vu re që rastet filluan të shtohen pas një varrimi të ndodhur në lagje. Si rezultat i testeve, 22 persona rezultuan pozitivë me Covid-19.

Ata merrnin pjesë në varrimin e një 43 vjeçari, ndërkohë që njëri prej personave prezentë ka shpërndarë virusin te të gjithë të rastet e zbuluara pozitive.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat