Ish-presidenti francez Nicolas Sarkozy shpallet fajtor për korrupsion, dënohet me tre vjet burg

Evropë

Ish-presidenti francez Nicolas Sarkozy shpallet fajtor për korrupsion, dënohet me tre vjet burg

Më: 1 mars 2021 Në ora: 14:40
Nicolas Sarkozy

Ish presidenti francez Nicolas Sarkozy u shpall të hënën fajtor për korrupsion dhe u dënua me një burg tre-vjeçar.

Sipas Euronews, Sarkozy i cili ishte president nga 2007 në 2012, mohoi vendosmërisht të gjitha akuzat kundër tij gjatë gjykimit 10-ditor që u zhvillua vitin e kaluar.

Avokati i Sarkozy, Thierry Herzog dhe gjyqtari i lartë, Gilbert Azibert, gjithashtu mohuan keqbërjen.

Prokurorët kanë kërkuar dy vjet burg dhe një dënim me kusht dy vjet me kusht për të tre të pandehurit për atë që ata thanë se ishte një “pakt korrupsioni”.

“Asnjë pakt nuk ka ekzistuar kurrë”, i tha Sarkozy gjykatës. “As në kokën time dhe as në realitet”.  

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat