Pas natës së dhunës, takim urgjent i ekzekutivit të Irlandës së Veriut

Evropë

 Pas natës së dhunës, takim urgjent i ekzekutivit të Irlandës së Veriut

Më: 8 prill 2021 Në ora: 12:31
Foto

Një takim urgjent i ekzekutivit të Irlandës së Veriut për ndarjen e pushtetit po zhvillohet pas një nate dhune në perëndim të Belfastit, raporton BBC.

Gjatë disa orëve të trazirave oficerët e policisë u sulmuan, u hodhën bomba benzine dhe një autobus u dogj.

Federata e Policisë tha se shtatë oficerë u plagosën gjatë dhunës në të dy anët e një ndërfaqe midis zonave besnike dhe nacionaliste.

Kryeministri Boris Johnson tha se skenat paraqesin një "shqetësonin thellë".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat