Guvernatori i Bankës së Anglisë: Investitorët e kriptomonedhave duhet të jenë të përgatitur të humbin të gjitha paratë

Evropë

Guvernatori i Bankës së Anglisë: Investitorët e kriptomonedhave duhet të jenë të përgatitur të humbin të gjitha paratë

Më: 8 maj 2021 Në ora: 15:11
Foto ilustrim

Kriptomonedhat “nuk kanë vlerë të brendshme” dhe njerëzit që investojnë në to duhet të jenë të përgatitur të humbin të gjitha paratë e tyre, tha Guvernatori i Bankës së Anglisë, Andrew Bailey.

Monedhat dixhitale si bitcoin, eter dhe madje dogecoin kanë qenë në rritje këtë vit, duke kujtuar disa investitorë të flluskës së kripto 2017-ën në të cilën bitcoin shpërtheu drejt $ 20,000, vetëm për të zhytur deri në 3,122 $ një vit më vonë.

I pyetur në një konferencë shtypi në lidhje me rritjen e vlerës së kriptovalutave, Bailey tha: “Ata nuk kanë asnjë vlerë të brendshme. Kjo nuk do të thotë të thuash se njerëzit nuk u japin vlerë atyre, sepse ata mund të kenë vlerë të jashtme. Por ato nuk kanë ndonjë vlerë të brendshme ”.

“Do ta them përsëri shumë troç,” shtoi ai. “Bleni ato vetëm nëse jeni gati të humbni të gjitha paratë tuaja.”

Komentet e Bailey i bënë jehonë një paralajmërimi të ngjashëm nga Autoriteti i Sjelljes Financiare të Mbretërisë së Bashkuar (FCA).

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat