Donte ta therrte një fëmijë tjetër, shtatëvjeçari kishte marrë thikën e kuzhinës në shkollë

Evropë

Donte ta therrte një fëmijë tjetër, shtatëvjeçari kishte marrë thikën e kuzhinës në shkollë

Më: 23 korrik 2021 Në ora: 10:20
Foto Ilustrim

Një djalë shtatëvjeçar mori një thikë të madhe kuzhine në shkollën fillore në Londër sepse ai ‘donte të godiste një djalë tjetër pas shkollës’.

Një tragjedi e mundshme u shmang në shkollën ‘pa emër’ kur mësuesit u informuan për armën e ftohtë dhe ia konfiskuan fëmijës.

Kjo ngjarje vjen ndërsa Londra pati 22 vrasje adoleshente deri më tani këtë vit, 20 prej atyre që ishin me thikë fatale.

Në 2008 u regjistruan 29 vdekje të tilla.

Vetëm fillimi i korrikut pa tre djem adoleshentë të vrarë brenda pesë ditësh, duke përfshirë një 15 vjeçar dhe një 16 vjeçar, të quajtur Kean Harling, të cilët u plagosën të dy me thikë në të njëjtën natë në incidente të veçanta.

Në fillim të këtij viti, oficerët e lartë të policisë shprehën shqetësimin se dhuna mund të rritet gjatë muajve të verës ashtu si vitin e kaluar kur masat e bllokimit u lehtësuan.

Rritja në vitin 2020 u ul pjesërisht për grindjet që luheshin në mediat sociale gjatë kufizimeve të koronavirusit, dhe më pas përhapeshin në rrugë. Por këtë vit numri i vdekjeve të dhunshme të adoleshentëve duket se do të jetë shumë më i lartë se 2020, dhe potencialisht më i lartë në gati një dekadë.

Sipas shifrave nga bashkia, në 2012 kishte nëntë vrasje adoleshente, 12 në 2013, 13 në 2014, 19 në 2015 dhe 13 në 2016.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat