Tensionohen raportet mes Bosnjës dhe Serbisë, Sarajeva tërheq ambasadoren nga Beogradi

Evropë

Tensionohen raportet mes Bosnjës dhe Serbisë, Sarajeva tërheq ambasadoren nga Beogradi

Më: 13 shtator 2021 Në ora: 18:50
Flamuri i Bosnjës dhe Serbisë

Pas arrestimit të djeshëm nga autoritetet serbe të Edin Vranje në territorin e Serbisë nën dyshimet për krime të supozuara lufte, reagime të shumta pasuan ndaj Serbisë, përfshi edhe për krime të supozuara lufte.

Siç ka mësuar portali Klix.ba, ministrja e Punëve të Jashtme në Bosnje dhe Hercegovië, Bisera Turkoviç, ftoi ambasadoren Aida Smajić nga Beogradi për konsultime urgjente në selinë e ministrisë në Sarajevë.

Edin Vranje ishte ish-zyrtar i lartë i Administratës së Policisë Federale (FUP) në Bosnjë.

Deri sa të qetësohet situata, punët në ambasadë do të kryhen nga i ngarkuari me punë.

Më herët, kreu i Presidencës së Bosnjës, Zheljko Komsiç dhe një anëtar i këtij institucioni, Sefik Xhaferoviç, reaguan ndaj lëvizjes së autoriteteve serbe pas arrestimit të Vranjes.

Ata thanë se kjo përfaqëson një seri persekutimesh të llogaritura të qytetarëve të Bosnjës dhe Hercegovinës nga autoritetet serbe, duke abuzuar me parimin e juridiksionit universal në ndjekjen penale të krimeve të luftës

Ministria e Brendshme serbe lëshoi ​​një deklaratë në lidhje me arrestimin e Vranjes, duke thënë se shtetasi i BiH ishte i dyshuar për krime lufte kundër të burgosurve të luftës në zonën Gorazde nga janari 1993 deri në tetor 1994.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat