Autoritetet holandeze po hetojnë imazhet e protestuesve të COVID-19 me veshje naziste

Evropë

Autoritetet holandeze po hetojnë imazhet e protestuesve të COVID-19 me veshje naziste

Më: 14 shtator 2021 Në ora: 07:55
Foto ilustrim

Autoritetet në Holandë janë duke hetuar disa fotografi të të rinjve të veshur me veshje naziste.

Fotografitë në WhatsApp shfaqin një grup njerëzish që ecnin nëpër komunën Urk të shtunën në mbrëmje të veshur me uniforma ushtarake dhe duke mbajtur armë.

Në një foto, një burrë pretendon të qëllojë një person tjetër, i cili është veshur me rroba të të burgosurve dhe ka veshur një Yll të Davidit, që është një simbol hebre.

Në një fotografi tjetër në Snapchat, tetë të rinj pozojnë me radhë në një park industrial ndërsa veshin rroba që ngjajnë me veshjet naziste gjermane, shkruan euronews.

Zyrtarët lokalë kanë thënë se grupi po protestonte kundër kufizimeve të COVID-19 në Holandë.

Në një deklaratë, bashkia Urk tha se i gjithë komuniteti “i përbuzi” veprimet e grupeve.

Kjo sjellje nuk është vetëm shumë e dënueshme dhe jashtëzakonisht e papërshtatshme, por është gjithashtu ofenduese për grupet e mëdha të popullsisë”, thuhet në deklaratë.

Sa i përket komunës së Urk, një kufi shumë i qartë është kapërcyer me këtë veprim pa shije.”

Autoritetet thanë se ishin në diskutim me policinë dhe Shërbimin e Prokurorisë Publike për të hetuar më tej incidentin.

Zyrtarët e Urk thanë që ata do të donin të flisnin me të rinjtë e përfshirë.

Ne e kuptojmë që këta të rinj duan që zërat e tyre të dëgjohen për ndikimin e masave aktuale dhe të ardhshme”, tha kryebashkiaku i qytetit, Cees van den Bos.

Megjithatë, ne nuk kemi mirëkuptim për mënyrën në të cilën ata po e bëjnë këtë. Jo vetëm bashkia Urk, por i gjithë komuniteti nuk e miraton këtë metodë proteste”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat