Katër trupa të pajetë të emigrantëve gjenden në kufirin Poloni-Bjellorusi

Evropë

Katër trupa të pajetë të emigrantëve gjenden në kufirin Poloni-Bjellorusi

Më: 21 shtator 2021 Në ora: 22:47
Foto

Katër persona kanë vdekur në kufirin e Polonisë me Bjellorusinë ditët e fundit, mes akuzave se qeveria Bjelloruse po çon emigrantët në kufirin lindor të Bashkimit Evropian në shenjë hakmarrje ndaj sanksioneve perëndimore.

Tre persona u gjetën të vdekur në anën polake të kufirit pasi vuanin nga hipotermia, thanë autoritetet polake, shkruan CNN.

Personi i katërt u gjet i vdekur në Bjellorusi, një metër nga kufiri, njoftoi agjencia shtetërore e Bjellorusisë “Belta”.

Një numër në rritje emigrantësh kanë kaluar ilegalisht kufirin e Polonisë nga Bjellorusia javët e fundit.

Vetëm në gusht, 3,000 njerëz – shumica nga Afganistani dhe Iraku – u përpoqën të hynin ilegalisht në Poloni, sipas Ministrisë së Brendshme polake.

Në një konferencë shtypi të hënën, Ministri i Punëve të Brendshme dhe Administratës së Polonisë, Mariusz Kaminski, tha se një nga viktimat e gjetura të dielën ishte një shtetas irakian që vdiq pranë kufirit Lituanisht në Frącki, Poloni.

Kaminski tha se shtetasi irakian dhe dy viktimat e tjera të gjetura në Poloni u detyruan në kufirin polak nga rojet kufitare bjelloruse, para se autoritetet kufitare polake t’u thoshin se kalimi i tyre ishte ilegal.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat