Franca propozon vazhdimin e emergjencës shtetërore deri në korrik të 2022-ës

Evropë

Franca propozon vazhdimin e emergjencës shtetërore deri në korrik të 2022-ës

Më: 14 tetor 2021 Në ora: 09:42
Emmanuel Macron

Qeveria e Francës ka propozuar vazhdimin e situatës emergjente të COVID-19 në vend deri më 31 korrik 2022.

Një drafligj do të dërgohet në Parlamentin e Francës për votim, ka njoftuar Gabriel Attal, zëdhënës i qeverisë, raporton Euronews.

Me ligjin aktual të situatës emergjente në Francë skadon më 15 nëntor. Deri atëherë i mundësohet qeverisë që të vendosë kufizime lidhur me koronavirusin.

Sipas rregullave të tanishme, qytetarët duhet të përdorin pasaportë për të pasur qasje në bare, restorante, kinema, teatro dhe vende të tjera.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat