Ish-presidenti francez Sarkozy do të dëshmojë në gjyq mbi mashtrimin me vota

Evropë

Ish-presidenti francez Sarkozy do të dëshmojë në gjyq mbi mashtrimin me vota

Më: 19 tetor 2021 Në ora: 17:50
Nicolas Sarkozy

Ish -presidenti francez Nicolas Sarkozy do të duhet të dëshmojë në një gjyq në të cilin ish ndihmësit e tij akuzohen për keqpërdorim të fondeve publike në kontratat e votimit, vendosi një gjykatës të martën, raporton France24.

Sarkozy, i cili përfiton nga imuniteti presidencial në këtë rast, kishte thënë se nuk do të paraqitej si dëshmitar në këtë çështje pasi u gjykua dhe u dënua dy herë këtë vit në çështje të ndara.

Por gjykatësi tha se dëshmia e Sarkozy ishte "e nevojshme për të përcaktuar të vërtetën" mbi sondazhet e porositura kur ai ishte president dhe e urdhëroi atë të paraqitej më 2 nëntor.

Përfaqësuesit e Sarkozy thanë se nuk kishin ndërmend të komentonin "në këtë fazë".

Të akuzuarit janë pesë ish-ndihmës dhe aleatë të krahut të djathtë që udhëhoqën Francën midis 2007 dhe 2012. Ata përballen me akuza që variojnë nga favorizimi deri te komploti dhe keqpërdorimi i parave publike mbi dhënien e kontratave të votimit në vlerë të kombinuar 7.5 milion euro (8.7 milion dollarë) Me

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat