Erdogani paralajmëron dëbim të ambasadorëve të ShBA-së, dhe të këtyre shteteve tjera

Evropë

Erdogani paralajmëron dëbim të ambasadorëve të ShBA-së, dhe të këtyre shteteve tjera

Më: 21 tetor 2021 Në ora: 15:34
Erdogani

Presidenti i Turqisë, Rexhep Erdogan, ka thënë se Ankaraja mund t’i dëbojë ambasadorët e Shteteve të Bashkuara, Gjermanisë dhe tetë shteteve tjera shkaku i komenteve të tyre për ndalimin dhe gjykimin e filantropit e biznesmenit, Osman Kavala.

“I thashë ministrit tonë të Jashtëm se nuk mund ta kemi luksin që t’i mbajmë ata (ambasadorët) në vendin tonë”, tha të enjten presidenti turk para gazetarëve.

Ambasadorët e Shteteve të Bashkuara, Gjermanisë, Kanadasë, Danimarkës, Finlandës, Francës, Holandës, Suedisë, Norvegjisë dhe Zelandës së Re të hënën publikuan një deklaratë të përbashkët duke bërë thirrje për lirimin e Kavalasë, duke pretenduar se rasti ndaj tij hedh hije mbi Turqinë.

Të martën, Ministria e Punëve të Jashtme e Turqisë i thirri në raportim ambasadorët e këtyre shteteve, shkruan TRT.

Kavala fillimisht ishte arrestuar nën akuzat që lidhen me protestat e vitit 2013. Më vonë, ndaj tij u ngrenë akuza të reja që lidhen me përpjekjen për puç më 2016. Prokurorët e kanë akuzuar këtë figurë për spiunazh.

Vitin e kaluar, Këshilli i Evropës i bëri thirrje Turqisë që ta lirojë Kavalanë, duke thënë se arrestimi i tij dhe mbajtja në ndalim shërbejnë për t’ia mbyllur gojën dhe për t’i zmbrapsur mbrojtësit tjerë të të drejtave të njeriut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat