Duke zvogëluar furnizimin me gaz, Rusia po i shpall “luftë të madhe” Evropës

Evropë

Duke zvogëluar furnizimin me gaz, Rusia po i shpall “luftë të madhe” Evropës

Nga: Sherif Ramabaja Më: 21 tetor 2021 Në ora: 19:09
Vladimir Putin

E gjithë Europa është e shqetësuar për rritjen e ndjeshme të çmimeve të energjisë. Fokusi është në tubacionin e gazit Nord Stream 2 nga Rusia në Gjermani. A po e pengojnë evropianët lindorë qëllimisht gazin, për të bërë presion politik? Një ekspert i energjisë tashmë flet për "luftën e madhe".

Operatorët e tubacionit të diskutueshëm të Detit Baltik Nord Stream 2 me sa duket nuk duan të fillojnë transportin e gazit. Arsyeja: certifikimi në pritje nga autoritetet gjermane. Leja e funksionimit thjesht mungon.

Nëse varet nga shefja Annalena Baerbock, (të Gjelbrit) do të qëndrojë kështu për momentin. Pranimi juaj nëpërmjet "Funke Mediengruppe": Sipas ligjit evropian të energjisë, operatori "duhet të jetë i ndryshëm, nga ai që kryen gazin. Për sa kohë që është vetëm një dhe i njëjti grup, licenca e operimit nuk duhet të jepet."

Ambasadori rus: Furnizimi me gaz natyror "nuk ka ndikim politik"

Monopoli rus i gazit Gazprom qëndron prapa Nord Stream 2. - 55 miliardë metra kub gaz do të rrjedhin çdo vit përmes tubacionit 1230 kilometra nga Rusia në Gjermani. Baerbock akuzon Rusinë për një “lojë pokeri” me çmimet e energjisë dhe thekson: “Nuk duhet të lejojmë që të shantazhohemi”.

A dëshiron vërtet Rusia të shantazhojë evropianët këtu? Dhe pse? “Projekti garanton sigurinë e energjisë”, tha të mërkurën për “Berliner Zeitung” Sergei Netschajew, ambasadori rus në Gjermani. Nechayev këmbëngul se furnizimet me gaz, nuk janë të "asnjë ndikim politik" nga ana e Rusisë.

Presidenti Vladimir Putin e përshkruan akuzën për përdorimin e sasive të matura të gazit në BE si një instrument pushteti, si "marrëzi të plotë". Ai i quan çmimet e larta të energjisë "rezultat i një politike afatshkurtër nga evropianët".

Pra pa shantazh? Eksperti i energjisë Mikhail Krutichin beson se kjo është pikërisht ajo që po ndodh në këtë moment - për shkak të Nord Stream 2. "Sipas meje, rusët kanë gaz të mjaftueshëm për të kënaqur kërkesat e brendshme dhe për të mbushur objektet e magazinimit rus, si dhe për të furnizuar Evropën, " thotë Krutichin "pasqyra" .

Por kjo nuk po ndodh plotësisht.

Gazprom po humb rreth 50 milionë euro shitje - në ditë

Nuk është e pazakontë që sasitë e shpërndarjes të luhaten (dhe kjo është për shkak të zjarreve pyjore në Siberi gjatë verës). Kjo gjithashtu përfshin Nord Stream. Sidoqoftë, eksperti i energjisë Steffen Bukold zbuloi se "Gazprom do të eksportojë shumë më pak gaz në BE në 2021, sesa në vitet e krahasueshme të mëparshme".

Kjo mbështetet nga të dhënat. Në gjysmën e parë të tetorit 2021, Gazprom dërgoi mesatarisht 342 milion metra kub gaz natyror në BE dhe Ukrainë në ditë - 130 milion më pak se në tetor 2020 dhe madje më pak se në muajt e mëparshëm të tetorit . Për dallim nga shtatori 2021, dërgesat gjithashtu ranë ndjeshëm.

Paradoksi: Gazprom nuk ka para të gatshme. Gazi natyror aktualisht po tregtohet në tregun evropian të referencës me një çmim historikisht të shtrenjtë - më se dhjetë herë më shumë se një vit më parë. Sipas një llogaritjeje të "Spiegel", grupi brenda një dite i humb rreth 50 milionë euro shitje, me dërgesat e tij të reduktuara në BE dhe Ukrainë. 

"Rënia masive" nga Rusia në eksportet e gazit në Evropë

Diversifikimi i dërgesave nga tubacionet e ndryshme ruse është veçanërisht goditës. "Vetëm në Greifswald, ku përfundon Nord Stream, është në dispozicion rrjedhja normale e gazit. Një rënie masive është e dukshme në pikat e tjera të hyrjes," thotë Thomas Gitzel, kryeekonomist i Bankës VP të Lihtenshtajnit, në "Spiegel".

Një llogaritje e mundshme: theksoni rëndësinë e Nord Stream, duke fshehur njëkohësisht dërgesat në tubacione të tjera. Ose siç vë Krutichin intrigat politike nga pikëpamja e Rusisë: "Nëse Evropa dëshiron që ne të tregojmë vullnet të mirë dhe të japim gaz shtesë para dimrit, atëherë ajo duhet të tregojë vetë vullnet të mirë kur është fjala për Nord Stream 2".

Gazprom kohët e fundit theksoi se dërgesat në Gjermani ishin rritur me 28 përqind nga viti në vit. Sidoqoftë, Konsumi ra në kulmin e pandemisë korona.

Eksperti i energjisë: Rusia "de facto i shpall luftë" Evropës

Por pse Rusia po rrit presionin politik në vend të presionit të gazit? Eksperti i energjisë Krutichin beson se strategjia e rusëve lidhet me kalimin në energji të rinovueshme, sepse kjo e fundit, nga ana tjetër, do të nënkuptonte ulje të kërkesës për gaz nga Rusia në periudhën afatmesme dhe afatgjatë.

"Udhëheqja ruse papritmas kuptoi se ajo që ata prisnin vetëm në 50 vjetët e ardhëshme, do të bëhet realitet shumë më shpejt. Ata kanë parë që Evropa - dhe jo vetëm Evropa - po planifikon kalimin drejt një furnizimi me energji pa karbon," thotë Krutichin.

Dhe kjo është arsyeja, pse një luftë po shpallet tani: Na falni, por ju duhet ta ngadalësoni këtë tranzicion. Putini e bëri të qartë këtë kur tha se Rusia do të bëhej neutrale ndaj klimës deri në vitin 2060. Kjo do të thotë e përkthyer: Ju me datat e synuara 2035, 2040, 2050, ngadalësoni njëherë, nuk funksionon aq shpejt të hiqni dorë nga gazi. Dhe nëse akoma dëshironi ta bëni tranzicionin aq shpejt, atëherë ne do t’ju ​​ngrijmë këtë dimër dhe do t’ju​​duhet të rimendoni strategjinë tuaj për Marrëveshjen e Gjelbër, pa fosile. Kjo është lufta e madhe, si të thuash./Nga Gjermanishtja Sherif Ramabaja

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat