11 vjet pas krimit, vrasësi i kërkuar i kontrollorit të trafikut ajror shfaqet në faqen e takimeve në Hong Kong

Evropë

11 vjet pas krimit, vrasësi i kërkuar i kontrollorit të trafikut ajror shfaqet në faqen e takimeve në Hong Kong

Nga: M.L. Më: 26 tetor 2021 Në ora: 15:39
Autoritetet hetimore përdorën këtë foto për të kërkuar vrasësin e dyshuar

Dhjetë vjet pas vrasjes së një kontrollori të trafikut ajror në kullën e Euro Aeroportit në Bazel, dolën të dhëna të reja për autorin e dyshuar. Shtegu të çon në Azi. Lajmi bëhet i ditur nga disa media franceze, shkruan 20 min.ch transmeton “Bota sot”.

Vrasja e tmerrshme e një kontrollori të trafikut ajror në aeroportin Euro të Bazelit bëri bujë përtej kufijve të vendit në vitin 2011. Në orën 07:55, autori, i cili ishte edhe vetë kontrollor i trafikut ajror, vendosi në pritë viktimën e tij në katin e njëmbëdhjetë të kullës së kontrollit. Ai priti në hyrjen e ashensorit: Pikërisht në këndin që nuk u regjistrua nga një kamera vëzhgimi. Më 27 prill, vrasësi goditi tetë deri në 10 herë me thikë pilotin 35-vjeçar Jean M.

Policia ishte në kërkim të 34-vjeçarit Karim O*. Në momentin e krimit, Karim O. ishte në pushim mjekësor për shkak të problemeve të shëndetit mendor. Ai vuante nga paranoja dhe i shihte punonjësit e tij si pjesë e një komploti. Hetuesit supozuan se akti ishte ndoshta më arbitrar se sa ishte planifikuar.

Pas krimit burri u largua. Pavarësisht indikacioneve të shumta për vendndodhjen e mundshme të tij, asnjë arrestim nuk është bërë deri më sot. Burri ka mundur të arratiset, pra autorit të dyshuar i kanë humbur gjurmët. Megjithatë cështja nuk mundi të mbyllej kurrë.

Image
Më 27 prill 2011, tashmë 45-vjeçari dyshohet se vrau një kontrollor të trafikut ajror në Euro-Airort.
 
Autoritetet kineze nuk duan të ekstradojnë autorin e dyshuar

Tani mësohet se është gjetur autori i dyshuar. Burri tani 45-vjeçar thuhet se është gjetur nga një njësi speciale franceze përmes një faqeje interneti për takime online, shkruajnë gazetat rajonale franceze.

Megjithatë, autoritetet kineze refuzojnë të ekstradojnë vrasësin e dyshuar. Arsyeja për këtë është ndërprerja e negociatave për një marrëveshje ekstradimi midis Francës dhe Hong Kongut.

E veja e kontrollorit të vdekur të trafikut ajror i shkroi një letër presidentit francez Emmanuel Macron, siç shkruan gazeta alsaziane “Dernières Nouvelles d’Alsace”. Ajo kërkon ekstradimin dhe dënimin e autorit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat