Kryeministri i Luksemburgut akuzohet për plagjiaturë masive – detajet dhe reagimi i tij

Evropë

Kryeministri i Luksemburgut akuzohet për plagjiaturë masive – detajet dhe reagimi i tij

Më: 27 tetor 2021 Në ora: 16:33
Kryeministri i Luksemburgut, Xavier Bettel

Kryeministri i Luksemburgut, Xavier Bettel, ka bërë plagjiaturë shumicën dërrmuese të një disertacioni që ai shkroi si student për një diplomë të avancuar universitare, sipas një hetimi nga një uebsajt lajmesh i publikuar të mërkurën.

Sipas mediave të huaja, hetimi, nga revista online e Luksemburgut, Reporter, zbuloi se vetëm dy faqe në disertacionin prej 56 faqesh — mbi reformën e mundshme të zgjedhjeve për Parlamentin Evropian — nuk përmbanin pasazhe të plagjiaturës.

Bettel e shkroi atë në vitin 1999, kur ishte në mesin e të 20-ave, për Diplôme d’études approfondies, një diplomë kërkimore në nivelin master, në Universitetin e Nancy-II në Francën lindore (tani i njohur si Universiteti i Lorraines).

Faqet pa plagjiaturë përbëheshin nga një hyrje e disa paragrafëve dhe një përfundim i shkurtër i ngjashëm, zbuloi hetimi. Reporter tha se gjetjet e tij për plagjiaturë ishin konfirmuar nga ekspertë të shumtë të pavarur.

Në përgjigje të raportit, Bettel – një anëtar i Këshillit Evropian të liderëve të BE-së – tha se ai e shkroi disertacionin “me aq sa dija dhe besimi im në atë kohë”.

Ai pranoi se “mund të ishte bërë – po, ndoshta duhet të ishte bërë ndryshe”.

Reporter tha se Bettel kopjoi gjithsej 20 faqe të disertacionit të tij nga faqja e mbrojtur nga të drejtat e autorit të Parlamentit Evropian, pa e përmendur atë si burim.

Revista gjithashtu tha se Bettel ka kopjuar nëntë faqe të disertacionit të tij nga një raport nga eurodeputeti i atëhershëm Georgios Anastassopoulos, përsëri pa përmendur dokumentin si burim.

Drejtori i kërkimit të Bettel në atë kohë, Etienne Criqui, i tha revistës se “mund të jetë që disa pasazhe janë marrë nga faqet e internetit”. Por ai tha se “konteksti” ishte ndryshe në atë kohë pasi studentët nuk u mësuan aq shumë për metodat shkencore. Ai tha gjithashtu se mjetet teknike për të zbuluar plagjiaturën nuk ishin aq të zhvilluara në atë kohë.

Në të kaluarën, shumë politikanë evropianë janë përballur me pasoja për plagjiaturën e punimeve universitare, si ish-ministri i mbrojtjes i Gjermanisë, Karl-Theodor zu Guttenberg, i cili dha dorëheqjen në vitin 2011. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat