Rëndohet situata me pandeminë në Francë – mbi 47 mijë raste të reja me coronavirus

Evropë

Rëndohet situata me pandeminë në Francë – mbi 47 mijë raste të reja me coronavirus

Më: 30 nëntor 2021 Në ora: 17:48
Foto ilustrim

Franca regjistroi sot mbi 47 mijë raste ditore me COVID-19 – numri më i lartë që nga pranvera, sipas ministrit francez të Shëndetësisë Olivier Veran.

Të dhënat tregojnë se është hera e parë që prej muajit prill, ku rastet në vend kaluan 43 mijë infeksione në 24 orë.

Të paktën 43,698 infeksione u regjistruan më 20 prill të këtij viti. “Situata po përkeqësohet”, tha Veran, raporton cnn.

Vala e pestë e pandemisë ka goditur rëndë Francën pavarësisht se vendi ka një nga normat më të larta të vaksinimit në Evropë. Të paktën 75.4 për qind e popullsisë totale janë plotësisht të inokuluara kundër virusit, sipas të dhënave të qeverisë.

Franca nuk i është drejtuar politikave kufizuese si bllokimi ose shtetrrethimi për të luftuar valën e re, por ka forcuar rregullat aktuale tashmë të vendosura, duke përfshirë ‘certifikatën e vaksinimit’ dhe vendosja e obligueshme e maskave. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat