Në Danimarkë kundërshtohet vaksinimi i fëmijëve: Nuk dimë pasojat afatgjata

Evropë

Në Danimarkë kundërshtohet vaksinimi i fëmijëve: Nuk dimë pasojat afatgjata

Më: 5 dhjetor 2021 Në ora: 22:10
Danimarkë

Protestuesit mbushën rrugët e Kopenhagenit, kryeqytetit të Danimarkës për të treguar zemërimin e tyre ndaj kufizimeve të reja të vendosura kundër koronavirusit dhe rrezikut nga varianti i ri Omicron.

Danimarka vendosi të kthente maskat e detyrueshme në publik si dhe në transportin publik të martën.

Gjithashtu vendi skandinav do ofrojë vaksina për fëmijët nga mosha 5 deri në 11 vjeç. Një protestuese për median AFP është përgjigjur se:

“Nuk e dua vaksinën për fëmijët tanë. Nuk i besoj vaksinimit për fëmijët, prandaj kam dalë në rrugë sot.”

Rreziku që këto vaksina mbartin, kjo nuk më pëlqen. Nuk e di nëse në 5 apo 10 vite cili mund të jetë rreziku. Nuk ka asnjë studim, për pasojat afatgjata që mund të tregojë disa efekte anësore.

Protestuesit iu drejtuan parlamentit dhe vjen në valën e shumë protestave të tjera në Europë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat