Vdesin tre persona nga një ortek bore në Austri

Evropë

Vdesin tre persona nga një ortek bore në Austri

Më: 6 dhjetor 2021 Në ora: 13:34
Foto ilustrim

Tre skiatorë kanë mbetur të vdekur dhe dy të tjerë të lënduar, si pasojë e një orteku bore në Austrinë qendrore.

Viktimat ishin pjesë e një grupi prej 11 skiatorësh, tetë prej të cilëve u goditën nga një pllakë dëbore afërsisht 200 metra e gjerë, teksa ngjiteshin në një shpat, gjatë një turneu skijimi, të shtunën në zonën Tweng, në landin Salzburg.

Tre nga skiatorët u zunë nga orteku, ndërsa dy të tjerë pjesërisht dhe mundën të çliroheshin, ka thënë policia rajonale në një deklaratë.

Ekipet e shpëtimit ishin në gjendje të lokalizonin dy të tjerët me ndihmën e pajisjeve të tyre të kërkimit, njëri ishte tashmë i vdekur dhe tjetri vdiq më vonë në një spital në Klagenfurt.

Skiatori i tretë i zënë nga orteku nuk mbante një pajisje kërkimi. Trupi i tij u gjet rreth katër orë pas ortekut.

Viktimat ishin burra austriakë, dy prej tyre 19 vjeç dhe tjetri 24 vjeç. Ndërkaq, dy skiatorët e lënduar u dërguan në një spital lokal.

Vitet e fundit, mesatarisht rreth 20 njerëz në vit janë vrarë çdo vit nga ortekët në Austri.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat