Gruaja më e kërkuar nga Europol: Zbuloni se si 40-vjeçarja krijoi skemën e vrasjes së bashkëshortit për t’i marrë pasurinë

Evropë

Gruaja më e kërkuar nga Europol: Zbuloni se si 40-vjeçarja krijoi skemën e vrasjes së bashkëshortit për t’i marrë pasurinë

Më: 8 dhjetor 2021 Në ora: 21:23
Eva Zamecnikova

Eva Zamecnikova është gruaja e vetme, mes 65 janë kriminelëve më të kërkuar nga EUROPOL, në  listën e përditësuar së fundmi.

40-vjeçarja sllovake është dënuar me tetë vite burg për vrasje të mbetur në tentativë.

Sipas aktakuzës, biznesmenia e cila kishte një dyqan lulesh në Sllovaki, ka urdhëruar vrasjen e bashkëshortit të saj më 15 janar të vitit 2014 duke i dhënë një vrasësi me pagesë 50 mijë euro.

Por ky i fundit, iu drejtua policisë dhe u bë dëshmitar i kësaj ngjarjeje.

Ajo planifikoi të shpallte të zhdukur bashkëshortin dhe kështu të merrte pjesën tjetër të shtëpisë së tyre.

Sipas dëshmitarit, arsyeja pse ajo donte të hiqte qafe burrin e saj është se nuk donte ta mbante më me para.

Që në fillim, pretendoi se ishte e pafajshme dhe gjithashtu hodhi poshtë marrëveshjen me personin që do të kryente vrasjen.

Ajo ka theksuar vazhdimisht se vrasja e bashkëshortit të saj nuk lidhet me asnjë përfitim financia, duke theksuar se ka të ardhura shumë herë më të larta, duke përfshirë biznesin dhe truall.

Eva Zamecnikova u arrestua më 24 janar të vitit 2014, ndërsa zbuloi se ishte shtatzënë.  Në gusht  ajo u lirua me kusht dhe në shtator lindi një vajzë, e cila jeton në Bohemi.

Ndërsa më 14 janar 2020, Gjykata e Lartë e Republikës Sllovake lëshoi ​​një urdhër-arresti për të.

Më 9 qershor të vitit 2020, Gjykata e Specializuar Penale në Pezinok lëshoi ​​një urdhër-arresti ndërkombëtar për Eva Zamecnikovan.

Image
Eva Zamecnikova
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat