Papa Françesku thotë se njerëzit që kanë kafshë shtëpiake e nuk bëjnë fëmijë, shfaqin një lloj egoizmi

Evropë

Papa Françesku thotë se njerëzit që kanë kafshë shtëpiake e nuk bëjnë fëmijë, shfaqin një lloj egoizmi

Më: 5 janar 2022 Në ora: 16:25
Papa Françesku

Papa Françesku tha se njerëzit që ‘zëvendësojnë’ fëmijët me kafshët shtëpiake shfaqin “një lloj egoizmi”.

Sipas medieve të huaja, duke folur për aspektin prindëror gjatë një audience të përgjithshëme në Vatikan, Françesku u ankua që kafshët shtëpiake “nganjëherë zënë vendin e fëmijëve” në shoqëri.

“Sot… ne shohim një formë egoizmi”, tha Papa. “Ne shohim se disa njerëz nuk duan të kenë fëmijë. Ndonjëherë ata kanë një, dhe kaq, por posedojnë qen dhe mace që zënë vendin e fëmijëve. Kjo mund t’i bëjë njerëzit të qeshin, por është realiteti”.

Praktika, tha Papa Françesku, “është një mohim i atësisë dhe amësisë dhe na pakëson, na heq njerëzimin”.

Ai tutje ka deklaruar se “qytetërimi plaket pa njerëzimin, sepse ne humbasim pasurinë e atësisë, dhe është vendi që vuan”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat