Norvegjia nis vaksinimin e fëmijëve të moshës 5 deri në 11 vjeç

Evropë

Norvegjia nis vaksinimin e fëmijëve të moshës 5 deri në 11 vjeç

Më: 14 janar 2022 Në ora: 16:00
Ilustrim

Norvegjia ka filluar vaksinimin e fëmijëve të moshës 5 deri në 11 vjeç.

Fëmijët nga mosha 12 deri në 15 vjeç, për të cilët deri më tani ishte propozuar marrja e një dozë të vetme të vaksinës, tashmë do të marrin edhe dozën e dytë, nëse prindërit e tyre janë dakord, theksoi Ministria e Shëndetësisë.

Propozimi i vaksinimit për këtë grupmoshë është veçanërisht i rëndësishëm për fëmijët me sëmundje kronike, fëmijët që jetojnë në familje me njerëz që janë të rrezikuar nga Covid ose fëmijët që jetojnë në vende ku epidemia është e përhapur dhe aksesi në shërbimet shëndetësore është i kufizuar, shkruan abcnews.al.

Norvegjia, ku pothuajse 90% e popullsisë së rritur është e vaksinuar me të paktën dy doza, është një nga vendet që ka rekomanduar vaksinimin që në moshë të hershme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat