Komshiq hedh akuza: Fqinjët e kërcënojnë Bosnjën, na imponojnë ndarje etnike 

Evropë

Komshiq hedh akuza: Fqinjët e kërcënojnë Bosnjën, na imponojnë ndarje etnike 

Më: 25 janar 2022 Në ora: 17:53
Zhelko Komshiq

Kryetari i Presidencës së Bosnjë e Hercegovinës, Zhelko Komshiq i ka akuzuar shtetet fqinje për ndërhyrje në punët e brendshme të vendit të tij dhe mbështetje të koncepteve që çojnë në konsolidimin e ndarjeve etnike në mënyrë që ta ruajnë kontrollin mbi burimet kryesore të Bosnjës, raporton agjencia kroate e lajmeve, Index.

Komshiq prezantoi teza të tilla para anëtarëve të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, të mbledhur në Strasburg, dhe u foli atyre përmes një video-lidhjeje nga Sarajeva, sepse nuk mund të udhëtonte pasi u konfirmua se ishte infekruar me koronavisur.

Vendet fqinje, të cilat nuk i përmendi në mënyrë eksplicite, Komshiq tha se po e “pushtojnë sistemin politik të BeH” dhe po përpiqen t’i kontrollojnë burimet përmes satelitëve të saj. Ai tha se sheh prova për këtë në faktin se çështjet e kufirit tokësor dhe detar nuk janë zgjidhur.

“Vendet fqinje po e mohojnë kombin boshnjak në një përpjekje për t’i përdorur identitetet etnike në vendin tim në avantazhin e tyre”, tha Komshiq, i cili e shfrytëzoi rastin për t’u bërë thirrje anëtarëve të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës që t’i kundërshtojnë thirrjet për ndryshime në ligjin zgjedhor, ta forcojnë konceptin e popujve përbërës në BeH dhe ta mbështesin zgjidhjen që do ta forconin rolin e qytetarit si bartës i sovranitetit.

Konkluzioni i Komshiq është se një sistem i bazuar në përkatësinë etnike në fakt vendos tri sisteme totalitare etnike, të cilat të gjitha janë vetëm një mbulesë për kontrollin e burimeve.

Ai tha se kushtetuta aktuale e Bosnjës e imponuar nga Marrëveshja e Dejtonit duhej të ishte reformuar shumë kohë më parë, por jo në një mënyrë që do t’i forconte ndarjet e mëtejshme etnike, por që t’i eliminonte ato, ashtu si konceptet e votimit etnik dhe mekanizmat me të cilët pakicat mund ta bllokonin vullnetin e Parlamentit dhe shumicës politike të Bosnjës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat