“Këtu vërtet ekziston rreziku i luftës bërthamore”/ Vjen paralajmërimi nga fituesi rus i Nobelit për paqe

Evropë

“Këtu vërtet ekziston rreziku i luftës bërthamore”/ Vjen paralajmërimi nga fituesi rus i Nobelit për paqe

Nga: M.L. Më: 3 mars 2022 Në ora: 14:41
"Këtu vërtet ekziston rreziku i luftës bërthamore," tha fituesi rus i çmimit Nobel për Paqe të enjten në një seancë dëgjimore në Parlamentin Evropian.

Lufta në Ukrainë tremb shumë njerëz. I trembur është edhe fituesi i Çmimit Nobel për Paqe Dmitri Muratov, raporton blick.ch transmeton “Bota sot”. Pra, vet rusët i frikësohen luftës bërthamore.

Fituesi rus i Çmimit Nobel për Paqe, Dmitri Muratow paralajmëron për rrezikun e një lufte bërthamore pas sulmit rus në Ukrainë.

“Sigurisht që do të ishte një makth, por nuk e përjashtoj mundësinë që në një moment mund të ketë tundime për të shtypur butonin bërthamor”, tha gazetari kritik ndaj qeverisë, sipas fjalëve të një përkthyes në një seancë dëgjimore në Parlamentin Evropian të enjten. "Këtu vërtet ekziston rreziku i luftës bërthamore."

Ai e arsyetoi këtë frikë me deklaratat e presidentit rus Vladimir Putin dhe ministrit të tij të jashtëm Sergei Lavrov. Ai kishte thënë të mërkurën se Lufta e Tretë Botërore do të ishte një luftë bërthamore. Ky kërcënim tani përmendet shpesh edhe në televizionin shtetëror rus.

"Nuk ka justifikim për këtë urdhër"

“Është jashtëzakonisht shqetësuese për mua”, tha Muratov. Disa javë më parë, askush nuk mund ta imagjinonte se Rusia do të sulmonte Ukrainën. Askush nuk e besoi këtë”, tha Muratov. Ai drejton gazetën “Novaya Gazeta”, e cila është kritike ndaj Kremlinit. Ai u nderua me Çmimin Nobel për Paqen në vitin 2021.

Ai përsëriti kritikat e ashpra për luftën kundër Ukrainës të nisur nga Putin. "Nuk kishte asnjë justifikim për këtë urdhër," tha Muratov, sipas përkthimit simultan. Shumë rusë nuk e donin këtë luftë, edhe nëse e mbështesnin Putinin. "E ardhmja e fëmijëve tanë u shkatërrua këtu," përsëriti përkthyesi fjalët e Muratov. Megjithatë, ai nuk pret rezistencë nga elitat që rrethojnë Putinin. Ata janë të lidhur pazgjidhshmërisht me Presidentin dhe të varur prej tij.

Gazetari kritikoi gjithashtu mbylljen e radiostacionit Ekho Moskvy, i cili, ashtu si gazeta e tij, kishte kritikuar luftën. Kjo është arsyeja pse stacioni u mbyll. "Çdo dëshmi kundër luftës do të trajtohet si tradhti e lartë," tha Muratov.

"Asnjë përshkallëzim për hir të de-përshkallëzimit"

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov komentoi gjithashtu një luftë të mundshme bërthamore të enjten. Ai tha në televizionin shtetëror rus: "Nuk do të ketë përshkallëzim për hir të de-përshkallëzimit". Ai akuzon Perëndimin për frikësim. Të gjithë do ta dinin se "një Luftë e Tretë Botërore mund të jetë vetëm një luftë bërthamore". Por ky skenar është vetëm në mendjen e politikanëve perëndimorë, jo të atyre rusë. Ju siguroj se nuk do të lejojmë asnjë provokim që do të na bëjë të humbasim ekuilibrin tonë”, tha Lavrov. "Por nëse Perëndimi fillon të lëshojë një luftë të vërtetë kundër nesh, ata që hartojnë plane të tilla duhet të mendojnë për këtë, dhe unë mendoj se ata po mendojnë për këtë."

Për faktin se Putini urdhëroi që "armët parandaluese" - të cilat përfshijnë bomba bërthamore - të viheshin në gatishmëri, Lavrov tha: Ne kemi një doktrinë ushtarake. Kjo përshkruan parametrat dhe kushtet për përdorimin e armëve bërthamore." Tani po flitet për një luftë bërthamore, por kjo është "vetëm për shkak të Perëndimit". (SDA)

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat