Centrali i Çernobilit pëson “errësirë të plotë”, jepet alarmi për katastrofë nga rrezatimi, Ukraina kërkon armëpushim

Evropë

Centrali i Çernobilit pëson “errësirë të plotë”, jepet alarmi për katastrofë nga rrezatimi, Ukraina kërkon armëpushim

Nga: BOTA SOT Më: 9 mars 2022 Në ora: 06:40
Ukrainë

(E plotësuar 17:14) - Deputeti ukrainas poston video të maternitetit dhe spitalit të fëmijëve

Deputeti ukrainas Dmytro Gurin ka postuar në Twitter një video të spitalit të Mariupolit që thuhet se është goditur nga një sulm rus. Gurin tha se "nuk kishte ende informacion për fëmijë dhe të porsalindur". Në video, deputeti thotë: "Spitali nr. 3, Mariupol, materniteti. Njerëzit janë nxjerrë nga rrënojat".

"Mariupol. Artileria ruse shkatërroi maternitetin dhe spitalin e fëmijëve. Shumë gra janë vrarë dhe të tjera janë plagosur. Ende nuk ka informacion për fëmijët dhe të porsalindurit. Hej, @OKB si po ja kalon?", shkroi ai.

Ukrainasit ngriten kundër pushtimit të Khersonit, Ukraina: Rusët i morën 400 civilë

Sipas pretendimeve të ushtrisë ukrainase, rusët i kanë kapur 400 civilë që u rebeluan kundër pushtimit në Kherson, një qytet ukrainas i pushtuar nga Rusia.

Sipas Kyiv Independent, duke cituar burime ushtarake, Garda Kombëtare Ruse hyri në Kherson dhe arrestoi ilegalisht më shumë se 400 civilë ukrainas në një përpjekje për ta thyer rezistencën ukrainase.

Pasi rusët e pushtuan Khersonin, në këtë qytet u mbajtën protesta të përditshme të ukrainasve. 

Pardje u publikua një video e ukrainasve duke kundërshtuar ushtarët rusë.

 

“Ka fëmijë nën rrënoja” Zelensky reagon pas bombardimeve ruse në spitalin e fëmijëve

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka reaguar në lidhje me bombardimin e spitalit të fëmijëve nga ushtria ruse në Mariupol të Ukrainës.

Ai thotë se fëmijët janë bllokuar nën rrënojat e spitalit, duke shpërndarë një video tronditëse që ilustron shkallën e shkatërrimit.

“Edhe sa kohë do të vazhdojë të jetë bota një bashkëpunëtor që injoron terrorin?” tha ai.

“Mbyllni qiellin tani! Ndaloni vrasjet!”, tha Zelensky.

Këngë në vendstrehime: Muzika frymëzon Ukrainën e dërrmuar nga lufta

Këngëtarë dhe muzikantë, të rinj e të moshuar, janë incizuar duke luajtur, teksa përpiqeshin të ngrinin moralin e ukrainasve në vendstrehime për mbrojtje nga bombardimet, në metronë e Kievit, dhe në zona të tjera të rrezikuara nëpër vend, ndërsa lufta e Rusisë në Ukrainë po vazhdon.​

Ja çka i pret ushtarët britanikë që shkojnë për të luftuar në Ukrainë 

Ushtarët britanikë që shkojnë për të luftuar në Ukrainë do të ndiqen penalisht pasi kështu shkelin ligjin.

Sekretarit të Mbrojtjes në Britani, Ben Wallace, iu kërkua të sqaronte pozicionin e qeverisë për ish-pjesëtarët e forcave të armatosura që shkonin për të luftuar në Ukrainë pas raporteve që disa e kishin bërë këtë.

Ka pasur gjithashtu raportime se disa ushtarë në shërbim kanë shkuar në kufirin polak me synimin për t’u bashkuar me ukrainasit ndërsa ata luftojnë kundër Rusisë, shkruan Skynews.

Duke folur në Commons të mërkurën pasdite, Wallace tha: “Pozicioni i qeverisë është, nëse jeni një anëtar në shërbim i forcave të armatosura, do të shkelni ligjin”.

Spitali i fëmijëve në Mariupol u shkatërrua nga sulmet ajrore ruse

Një spital për fëmijë në qytetin port jugor është shkatërruar plotësisht nga bombardimet ruse, sipas këshillit të qytetit të Mariupol.

“Forcat pushtuese ruse kanë hedhur disa bomba në spitalin e fëmijëve. Shkatërrimi është kolosal”, tha ai. Nuk dihet nëse ka pasur viktima.

Mariupoli është i rrethuar nga trupat ruse dhe prej ditësh ka qenë vendi i bombardimeve të forta. Kjo ka lënë mijëra njerëz pa ushqim, ujë dhe energji elektrike.

Kryqi i Kuq e ka përshkruar situatën si “apokaliptike”, ndërsa nënkryetari i bashkisë pretendon se 1200 njerëz janë vrarë në qytet.

Disa përpjekje për të evakuuar civilët nga Mariupol kanë dështuar ditët e fundit. Nuk ka asnjë provë që dikush mund të largohej gjatë një armëpushimi të rënë dakord sot.

***

Scholz: Nuk do të dërgojmë avionë luftarakë në Ukrainë

Gjermania nuk do të dërgojë avionë luftarakë në Ukrainë, tha kancelari gjerman, Olaf Scholz.

Ky koment erdhi pasi Shtetet e Bashkuara ka refuzuar ofertën e Polonisë që të transferojë avionët e saj të prodhimit rus, MiG-29 në bazën amerikane në Gjermani.

“Ne kemi ofruar të gjitha llojet e materialeve të mbrojtjes... kemi dërguar armë që u kemi treguar, por po ashtu është e vërtetë që ne e kemi shqyrtuar me kujdes se çfarë do të bëjmë, dhe definitivisht avionët luftarakë nuk janë pjesë e kësaj”, tha Scholz gjatë një konference për media të mërkurën, së bashku me kryeministrin kanadez, Justin Trudeau.

Shqiptarët e Ukrainës kërkojnë ndihmë, i pamundur evakuimi i tyre drejt Shqipërisë

Shqiptarët që jetojnë prej shekujsh në Ukrainë, por dhe ata që janë në qytetin e Kharkovit dhe 3 fshatra të rajonit të Zaporozhyes në Ukrainë, qytete që prej më shumë se një jave janë në qendër të sulmeve të ushtrisë ruse, nuk mund të evakuohen drejt Shqipërisë.

Lajmin e bëjnë të ditur burime pranë Ministrisë sonë të Jashtme, të cilët thonë se për shkak të numrit të madh të anëtarëve të familjeve shqiptare, shihet praktikisht e pamundur lëvizja e tyre.

Deri më tani, thonë burimet, të vetmit që janë larguar janë 15 shqiptarë që punojnë në organizatat e OSBE në Ukrainë.

Burimet thanë se megjithatë, kontaktet me komunitetin shqiptar në Ukrainë po mbahen përmes konsullit të nderit të Republikës së Shqipërisë në Ukrainë, Shahin Omarov, i cili i ka ndihmuar dhe për strehim edhe për ushqime.

Kryetari i shoqatës “Bashkimi i Shqiptarëve të Ukrainës, Aleksandër Dermentli, në profilin e tij në “Facebook” ka bërë thirrje për më shumë ndihma nga ana e atdheut, Shqipërisë në drejtim të komunitetit shqiptar në Ukrainë.

Ai ka kërkuar më herët dhe ndihmë për evakuimin drejt Shqipërisë, por nga ana e Ministrisë së Jashtme përgjigja ka qenë negative, për shkak të një mungese të informacionit zyrtar se sa është numri real nga ky komunitet.

urimet në Ministrinë e Jashtme thanë se ndryshe nga vendet e tjera, ku është kërkuar regjistrimi i shqiptarëve pranë konsullatave tona, komuniteti shqiptar i Ukrainës ka refuzuar të japë informacion për numrin e tyre dhe kontaktet.

Ndërkohë, vetë kreu i shoqatës “Bashkimi i Shqiptarëve të Ukrainës”, shkruan në profilin e tij në “Facebook” se i kërkon të gjithë shqiptarëve të bashkohen.

“Ndihma humanitare është e nevojshme për qytetin e Kharkovit, ku ndodhet Konsullata e Nderit e Republikës së Shqipërisë në Ukrainë dhe për 3 fshatra të rajonit të Zaporozhyes ku jetojnë në mënyrë kompakte shqiptarët”, shkruan Dermentli.

Franca përgatitet t’i strehojë 10 mijë refugjatë ukrainas

Franca është duke u përgatitur për strehimin e 10 mijë refugjatëve të parë ukrainas nga Ukraina, ka thënë zëdhënësi i qeverisë franceze Gabriel Attal.

Këshilli Kombëtar i Mbrojtjes e ka aktivizuar një njësi ndërministrore për të përgatitur dhe koordinuar ardhjen e refugjatëve ukrainas në Francë, tha ai.

Të martën, ministrja franceze e Nënshtetësisë, Marlene Schiappa, tha se 5000 ukrainas kanë mbërritur tashmë në Francë.

Madje, tashmë është krijuar edhe një uebsajt për francezët që duan të dalin vullnetarë për të strehuar familjet ukrainase që ikin nga lufta.

 Raportohet se në të paktën një qytet është ndërprerë evakuimi i civilëve

Ukraina dhe Rusia janë pajtuar për një armëpushim12-orësh, me qëllim që civilët të largohen sot nga gjashtë qytete ukrainase.

Por, ka raportime që planet për evakuim janë ndaluar në të paktën një qytet.

Në Izium, në lindje të Harkivit, në zyrtar rajonal ka pretenduar se evakuimi i civilëve është “penguar nga granatimet ruse”.

Oleh Synehubov tha se shpërthimet në periferi nënkuptojnë që konvojet me civilë nuk mund të largohen.

“Autobusët janë ende duke pritur në hyrje të Iziumit”, tha Synehubov në një postim në rrjetet sociale, duke shtuar se po mbahen negociata me rusët, me ndërmjetësimin e Kryqit të Kuq.

Ish-ministri nga ky shtet shkon për të luftuar në Ukrainë

Ish-ministri gjeorgjian i Mbrojtjes Irakli Okryashvili i është bashkuar Legjionit Ndërkombëtar të Ushtrisë së Ukrainës.

“Irakli Okryashvili në Ukrainë me vullnetarë gjeorgjianë po na ndihmon në luftën kundër pushtuesve rusë”, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës.

Okriashvili shkoi në Ukrainë me vullnetarë të tjerë gjeorgjianë, shtuan ata.

Irakli Okriashvili ishte kreu i Ministrisë së Mbrojtjes së Gjeorgjisë nga viti 2004 deri në vitin 2006. Para kësaj, ai ishte ministër i Brendshëm.

Britania njofton për dërgesa të reja të armëve në Ukrainë

Britania do të rrisë furnizimet e saj të sistemeve të armëve për Ukrainën “në përgjigje të veprimeve të mëtejmeve të agresionit nga Rusia”, tha Sekretari britanik i Mbrojtjes, Ben Wallace.

Deri më tani, Britania i ka dërguar Ukrainës 3,615 armë kundërtanke, dhe së shpejti do t’i dërgojë edhe një kontingjent të vogël me raketa kundërtanke Javelin, tha Wallace të mërkurën para ligjvënësve britanikë.

Wallace tha se dërgesa e re do të përfshirë 2,000 armë kundërtanke dhe municion, por shtoi se Britania do të vazhdojë të dërgojë në Ukrainë edhe furnizime të tjera.

“Së shpejti ne do të nisim dërgesën e një kontingjenti të vogël të raketave kundërtanke Javelin”, tha ai duke shtuar se të gjitha këto armë konsiderohen të jenë “sisteme mbrojtëse” dhe “janë të kalibruara që të mos e përshkallëzojnë situatën deri në një nivel strategjik”.

Britania po ashtu po e konsideron mundësinë që ta furnizojë Ukrainën ma raketa kundërajrore Starstreak, pasi Kievi ka bërë një kërkesë të tillë.

Zhvillimet kyçe të ditës së 14-të të luftës në Ukrainë:

Moska ka thënë se ka hapur korridoret humanitare, në mënyrë që njerëzit të largohen nga Kievi dhe katër qytete tjera ukrainase, Çernihiv, Sumi, Harkiv dhe Mariupol

Si Rusia, ashtu edhe Ukraina, kanë thënë se do të ndalin luftimet për 12 orë për të mundësuar kalim të lirë nëpër korridoret humanitare

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov do të takohet të enjten në Antalia me homologun e tij ukrainas, Dmytro Kuleba

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, i ka bërë thirrje Rusisë që të pajtohet për armëpushim, në mënyrë që të kryhen riparime në centralin bërthamor të Çernobilit, vendi ku ka ndodhur katastrofa më e madhe bërthamore. Ky central është shkëputur plotësisht nga rrjeti elektrik dhe ka shqetësime për rrjedhje të rrezatimit.

Kombet e Bashkuara kanë thënë se janë verifikuar 474 vdekje të civilëve dhe 861 persona të plagosur në Ukrainë, por shifra besohet se është më e lartë

Ukraina ka thënë se ka vrarë më shumë se 11,000 trupa ruse. Rusia ka konfirmuar rreth 500 humbje. Asnjëra palë nuk ka përmendur viktimat ukrainase

Sipas Kombeve të Bashkuara, më shumë se 2.1 milionë njerëz i kanë ikur luftës në Ukrainë. Pjesa më e madhe e tyre gjenden në Poloni. Agjencia e OKB-së për Refugjatë, ka thënë se tani fokusi duhet të jetë në ofrimin e ndihmës për refugjatët në kufij

Kremlini ka akuzuar Shtetet e Bashkuara se i kanë shpallur luftë ekonomike Rusisë

Bashkimi Evropian është pajtuar për të zgjeruar sanksionet ndaj zyrtarë dhe oligarkëve rusë, si dhe tri bankave bjelloruse

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë se nëse nuk shpallet zona e ndalim-fluturimit për të mbrojtur Ukrainën, komuniteti ndërkombëtar do të jetë përgjegjës për katastrofë të madhe humanitare

Shtetet e Bashkuara kanë refuzuar një ofertë të Polonisë për të transferuar aeroplanët luftarakë MiG-29, të prodhuar nga Rusia, në bazën amerikane në Gjermani, si mënyrë për të forcuar forcën ajrore të Ukrainës, teksa përballet me pushtimin rus

Mbretëria e Bashkuar ka bërë të ditura sanksione të reja kundër Rusisë, të cilat u japin autoritetet ministrave që të ndalojnë aeroplanët rusë në Mbretërinë e Bashkuar dhe ta bëjnë shkelje penale fluturimin apo aterrimin e tyre në territorin britanik

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau, i ka thënë presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, gjatë një bisede telefonike se Kandaja do t’i dërgojë Ukrainës pajisje tjera shumë të specializuara ushtarake.

Kryeministri holandez, Mark Rutte, ka thënë të mërkurën se nuk është në favor të ndaljes së furnizimeve me naftë dhe gaz rus, pasi një gjë e tillë do të ishte e paqëndrueshme për vendet anëtare të Bashkimit Evropian.

Ukraina kërkon armëpushim pas ndërprerjes së rrymës në Çernobil

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, i ka bërë thirrje Rusisë që të pajtohet për armëpushim, në mënyrë që të kryhen riparime në centralin bërthamor të Çernobilit, vendi ku ka ndodhur katastrofa më e madhe bërthamore.

Ky central është shkëputur plotësisht nga rrjeti elektrik dhe ka shqetësime për rrjedhje të rrezatimit.

Kompania ukrainase e Energjisë, Ukrenergo, ka thënë më 9 mars se rryma është ndalur në central për shkak të një ndërprerjeje të linjës elektrike që lidh centralin bërthamor të Çernobilit me furnizuesin e energjisë elektrike në Kiev.

Kjo ndërprerje rrezikon rreth 20 tonë mbetje që duhet të ftohen vazhdimisht për të parandaluar rrjedhjet që potencialisht mund të rrezikojnë “Ukrainën, Bjellorusinë, Rusinë dhe Evropën”.

“E gjithë linja e furnizimit në centralin bërthamor të Çernobilit dhe objektet bërthamore, të kontrolluara nga ushtria ruse, janë dëmtuar”, ka thënë Kuleba në Twitter.

“Çernobili është pa rrymë. I bëj thirrje gjithë komunitetit ndërkombëtar që t’i kërkojnë Rusisë armëpushim të menjëhershëm dhe të mundësojnë riparimet sa më shpejt që është e mundur”, duke theksuar se gjeneratorët kanë kapacitet të ftohjes për 48 orë, dhe më pas sistemet mund t’i bëjnë rrjedhjet e rrezatimit “të pashmangshme”.

Pas nisjes së pushtimit rus të Ukrainës, më 24 shkurt, forcat ruse kanë marrë kontrollin e Çernobilit.

Holanda: Evropa nuk mund të ndalë naftën dhe gazin rus menjëherë

Kryeministri holandez, Mark Rutte ka thënë të mërkurën se nuk është në favor të ndaljes së furnizimeve me naftë dhe gaz rus, pasi një gjë e tillë do të ishte e paqëndrueshme për vendet anëtare të Bashkimit Evropian.

“Ne duhet të diskutojmë dobësitë tona në lidhje me varësinë nga nafta dhe gazi rus. Unë nuk do të kërkoja sot ndërprerjen e furnizimeve me naftë dhe gaz nga Rusia, nuk është e mundur, sepse ne kemi nevojë për furnizime dhe kjo është e vërteta e pakëndshme”, ka thënë Rutte në një konferencë të përbashkët për media me presidentin francez, Emmanuel Macron në Paris.

“Mirëpo ne mund të bëjmë më shumë për të zhvilluar agjendën tonë të gjelbër, për të dekarbonizuar ekonomitë tona”, ka shtuar ai.

Evropa merr rreth 40 për qind të gazit natyror nga Rusia për ngrohje të shtëpive, rrymë dhe përdorim nga industri të ndryshme.

Ky vend plotëson edhe një çerek të kërkesave të Evropës sa i përket naftës.

"Fëmijët tanë po vdesin": Banorja e Harkivit kërkon ndalimfluturim mbi Ukrainë

Në një intervistë emocionale për Shërbimin ukrainas të Radios Evropa e Lirë, banorja e Harkivit, Yulia Sukhovyeyeva, i ka bërë thirrje botës që të vendosë zonë ndalimfluturimi mbi Ukrainë, për të ndaluar bombardimet nga forcat ruse. Yulia është një ndër miliona ukrainas që po ikin nga vendi për t’i shpëtuar luftës. Sapo ta nxjerrë fëmijën e saj jashtë, në një vend të sigurt, ajo thotë se planifikon të kthehet në qytetin e saj, ku prindërit e saj vazhdojnë të qëndrojnë, dhe ku forcat ruse po sulmojnë rregullisht. ​

Ushtria ruse ndal rrymën në Çernobil, kjo rrezikon dërgimin e substancave radioaktive në ajër

Forcat ruse kanë shkëputur termocentralin bërthamor të Çernobilit nga rrjeti kombëtar i energjisë elektrike duke rrezikuar edhe hudhjen e substancave radioaktive në ajrr, shkruan Mirror.uk, duke cituar autoritete e Ukrainës.

Kompania kombëtare e energjisë bërthamore Ukrenergo tha se centrali, tani i kapur nga forcat ruse, është në ndërprerje totale pa furnizim me energji elektrike.

Mungesa e energjisë në Çernobil rrezikon gjithashtu hudhjen e substanca radioaktive në ajër.

Kompania Ukrenergo deklaroi se përshkak të aksioneve ushtarake të Rusisë stacioni bërthamor s’ka energji elektrike.

“Për shkak të veprimeve ushtarake të pushtuesve rusë, termocentrali bërthamor në Çernobil u shkëput plotësisht nga rrjeti elektrik. Stacioni bërthamor nuk ka furnizim me energji elektrike. Aksionet ushtarake janë në progres, kështu që nuk ka mundësi për të rivendosur linjat. Qyteti Slavutich është gjithashtu pa furnizim me energji.”, thuhet në deklaratë.

Erdogan shpreson se do të ndërmjetësojë armëpushimin

Për herë të parë prej nisjes së pushtimit rus në Ukrainë – më 24 shkurt – ministrat e Jashtëm të të dyja shteteve janë pajtuar për të negociuar të enjten në Turqi.

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se shpreson që takimi në Antalia do “të hapë dyert për një armëpushim të përhershëm”.

Image
Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan.

Ende nuk dihet sa ka shanse për përparim në këto negociata, pasi presidenti rus, Vladimir Putin, ka thënë se do të realizojë qëllimet e tij, qoftë përmes negociatave, apo veprimeve ushtarake.

Turqia është vend anëtar i NATO-s, mirëpo presidenti i saj ka tentuar të mbajë qëndrim ndryshe nga shtetet e Perëndimit, sa i përket pushtimit rus.

Ndonëse ai ka thënë se Turqia nuk e pranon atë që po ndodh me ukrainasit, sanksionet “janë kthyer në pothuajse gjueti shtrigash kundër popullit rus, literaturës, studentëve dhe artistëve”.

Ai ka veçuar Filarmoninë e Mynihut për shkarkimin e dirigjentit të njohur dhe mbështetësit të presidentit rus, Vladimir Putinit, Valery Gergiev, duke e quajtur këtë vendim si "qesharak”.

Ukrainasi që u shtyp nga autoblinda do që t’i bashkohet ushtrisë pas shërimit

Një burrë ukrainas, i cili është me fat që është gjallë, pasi një autoblindë e goditi veturën e tij në Kiev, më 25 shkurt, i ka falënderuar njerëzit që e shpëtuan, dhe ka thënë se do t’iu bashkohet forcave të mbrojtjes territoriale të Ukrainës, sapo të aftësohet për të ecur përsëri​.

Zelensky: Le t’i japim fund kësaj lufte dhe t’i kthehemi paqes

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka paralajmëruar se kërcënimi ndaj vendit të tij është "në nivelin maksimal", por pohoi se shkalla e reagimit të tij është gjithashtu në nivelin më të lartë.

Derisa lufta arrin kufirin dyjavor dhe miliona civilë ikin nga vendi, Zelensky tha se ushtria ukrainase do të rimbushej me armë dhe furnizime të marra nga rusët në luftime, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

"Ushtria jonë ka arritur të plotësojë arsenalin e municioneve me shumë trofe të marrë në fushën e betejës. Tanket, mjetet e blinduara dhe municionet e armikut do të punojnë për mbrojtjen tonë, jetën tonë, vendin tonë. Çfarë mund të jetë më poshtëruese për pushtuesit?”, tha Zelensky.

Zelensky gjithashtu bëri një thirrje për ushtarët rusë, duke folur në rusisht: "Largohuni".

Pse jeni këtu? Ju mund të shpëtoni veten nëse largoheni. Ti na merr jetën dhe lë tënden. Le t'i japim fund kësaj lufte dhe t'i kthehemi paqes, tha ai.

Mbyllni qiejt

Zelensky përsëriti thirrjen e tij globale për të "na dërgoni avionët" për të shmangur "një katastrofë masive humanitare".

Pentagoni hodhi poshtë propozimin e Polonisë për të transferuar avionët e tyre luftarakë Mig-29 në Shtetet e Bashkuara për t'i dorëzuar Ukrainës si të papranueshëm.

Ukraina u ka thënë këtë partnerëve të saj që nga dita e parë e luftës: Nëse nuk i mbyllni qiejt, do të jeni gjithashtu përgjegjës për këtë katastrofë, një katastrofë masive humanitare, tha Zelensky.

Presidenti ukrainas përmendi përdorimin e raketave dhe helikopterëve nga Rusia kundër civilëve, qyteteve dhe infrastrukturës.

SHBA ka rënë dakord të dërgojë dy bateri raketash Patriot në Poloni si një "vendosje mbrojtëse", tha të martën një zëdhënës i Komandës Evropiane të SHBA-së, por kjo është rreptësisht për të kundërshtuar çdo kërcënim të mundshëm ndaj aleatëve të SHBA-së dhe NATO-s dhe nuk do të mbështesë "operacionet sulmuese". "

Zelensky shtoi:

Dëgjo, ne jemi në luftë. Nuk kemi kohë për këtë media, për sinjalet... kjo nuk është lojë ping pongu. Këtu bëhet fjalë për jetën e njeriut. Ne kërkojmë edhe një herë: merrni vendimin tuaj shpejt. Mos ia transferoni përgjegjësinë njëri-tjetrit. Na dërgoni aeroplanët”.

Ambasadori i Ukrainës në Mbretërinë e Bashkuar kërkon lehtësimin e përkohshëm të rregullave të vizave

Ambasadori i Ukrainës në Mbretërinë e Bashkuar po i kërkon qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar të heqë rregullat e vizave për një kohë të kufizuar për të lejuar refugjatët të largohen më shpejt nga vendi i tij.

Duke u paraqitur para një komisioni deputetësh, Vadym Prystaiko, thotë se mbi shtatë milionë njerëz janë zhvendosur tani si rezultat i luftës me Rusinë, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

Ai këmbëngul se pak ukrainas do të duan të largohen nga "shtëpia e tyre natyrore" pranë "fiseve sllave" në Evropën Lindore dhe qeveria shpreson t'i mirëpresë ata në shtëpi së shpejti për t'u rindërtuar.

Dhe ai u thotë deputetëve se e di se emigracioni është një çështje shumë e ndjeshme në Mbretërinë e Bashkuar, dhe çdo ndryshim është “sinqerisht për ju që të vendosni”.

Image
Vadym Prystaiko

Ai shton: “Do të isha i lumtur nëse të gjitha barrierat hiqen për një periudhë kohore, kur ne mund të marrim maksimumin e njerëzve, atëherë do të merremi me këtë dhe ambasada ime është këtu për të ndihmuar”.

Deputeti ukrainas thotë se qyteti i rrethuar i Mariupolit përballet me mungesë ushqimi

Një deputet ukrainas i ka thënë BBC-së se autoritetet në qytetin e rrethuar juglindor të Mariupolit besojnë se u kanë mbetur në dispozicion vetëm tre ditë furnizime ushqimore përpara se të fillojë uria.

Dmytro Gurin, prindërit e të cilit jetojnë në Mariupol, tha se zyra e kryetarit i kishte thënë se rrugët e qytetit port janë të mbushura me trupa dhe se autoritetet janë detyruar të gërmojnë një "varr masiv për 33 persona, sepse varrezat janë të paarritshme për shkak të bombardimeve", shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

"Tani kemi situatën ku civilët dhe qytetet paqësore bombardohen me qilim," tha Gurin. “Prindërit e mi jetojnë në lagjen lindore të Mariupolit, nuk ka asnjë infrastrukturë ushtarake në këtë zonë dhe nuk ka pasur asnjëherë”.

Borrell: BE-ja është duke punuar në sanksione të reja për gati 100 rusë

Qeveritë e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian janë duke u përgatitur për një rund të ri të ndalesave në udhëtim dhe ngritjes së aseteve për gati 100 rusë, pas sulmit rus në Ukrainë, ka thënë Shefi i BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell.

Sipas tij, vendimi do të bëhet publik më vonë gjatë ditës së mërkurë.

“Shtetet anëtare janë duke punuar në një paketë të sanksioneve ku janë të përfshirë rreth 100 njerëz përgjegjës në nivele të ndryshme të Qeverisë”, ka thënë Borrell para Parlamentit Evropian në Strasburg.

Kanadaja do t’i dërgojë Ukrainës pajisje tjera ushtarake

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau, i ka thënë presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenskiy gjatë një bisede telefonike se Kandaja do t’i dërgojë Ukrainës pajisje tjera shumë të specializuara ushtarake.

Truedau ka thënë përmes një postimi në Twitter se e ka ftuar Zelenskyn që t’i adresohet Parlamentit kanadez.

Rusët ia mësyjnë Armenisë për shkak të luftës në Ukrainë

Sulmi i paprovokuar dhe i përgjakshëm i presidentit Vladimir Putin në Ukrainë, e ka kthyer Rusinë në një shtet të izoluar ndërkombëtarisht, duke komplikuar udhëtimin, pasi 33 shtete – përfshirë të 27 shtetet e Bashkimit Evropian – kanë mbyllur hapësirën e tyre ajrore për transportuesit rusë.

Disa shtetas rusë që kanë arritur në Armeni, i kanë thënë Radios Evropa e Lirë ditë më parë se miqtë dhe të njohurit e tyre në Rusi, ose po mendojnë që të largohen nga vendi, ose veçse e kanë bërë një gjë të tillë. Sipas tyre, kjo po ndodh kryesisht për shkak të shtrëngimit të sanksioneve perëndimore për luftën e Rusisë në Ukrainë.

OKB: Tani është koha për të ofruar ndihmë në kufij

Sipas Kombeve të Bashkuara, më shumë se 2 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina prej nisjes së sulmit rus më 24 shkurt.

Agjencia e OKB-së për Refugjatë, ka thënë se tani fokusi duhet të jetë në ofrimin e ndihmës për refugjatët në kufi, ka raportuar agjencia e lajmeve, Reuters.

Duke folur në një konferencë për media në Stokholm, Komisionari i Lartë i kësaj Agjencie, Filippo Grandi, ka thënë se “tani është koha që ketë përpjekje për ndihmë në kufi” sesa që vetëm të ketë diskutime sesi refugjatët të ndahen mes shteteve.

Ai ka theksuar se Moldavia, e cila nuk është anëtare e Bashkimit Evropian, por ndan kufi me Ukrainën, është veçanërisht e cenueshme për shkak të fluksit të refugjatëve.

Të shtunën, Ministria e Jashtme moldave ka thënë se shteti është afër “pikës së thyerjes”.

Ukraina: Gjashtë korridore humanitare për të evakuuar civilët

Ukraina do të tentojë të evakuojë civilët përmes gjashtë “korridoreve humanitare” të mërkurën, përfshirë Mariupolin e rrethuar nga forcat ruse, ka thënë zëvendëskryeministrja ukrainase, Iryna Vereshchuk.

Ajo ka thënë përmes një video-adresimi se forcat e armatosura ukrainase janë pajtuar për të ndalur luftimet për 12 orë, nga ora 09:00 deri më 21:00, dhe u ka bërë thirrje forcave ruse që të përmbushin zotimin e tyre për armëpushime lokale.

Ky lajm vjen pasi Ukraina ka arritur të kryejë me sukses evakuimet e para të martën.

Është vlerësuar se 5,000 persona kanë arritur që të largohen nga qyteti Sumi, i cili gjendet në kufi me Rusinë.

Autoritetet në Kiev kanë akuzuar më parë Moskën se është duke bombarduar korridoret humanitare, teksa njerëzit kanë tentuar të largohen nga Mariupoli.

Ende nuk dihet se ku çojnë gjashtë korridoret e propozuara humanitare.

Propozimet e kaluara për rrugë drejt Rusisë dhe Bjellorusisë janë refuzuar nga Qeveria ukrainase.

Në SHBA arrihet marrëveshja e madhe për Ukrainën

Udhëheqësit e Kongresit të SHBA arrijnë marrëveshje dypartiake për 13.6 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën dhe aleatët evropianë.

Udhëheqësit e Kongresit në SHBA arritën një marrëveshje dypartiake herët këtë mëngjes për të siguruar 13.6 miliardë dollarë për të ndihmuar Ukrainën dhe aleatët evropianë, raporton Associated Press.Presidenti Joe Biden fillimisht kërkoi 10 miliardë dollarë për ndihmë ushtarake, humanitare dhe ekonomike, por mbështetja nga të dyja palët ishte aq e fortë sa shifra u rrit në 12 miliardë dollarë të hënën dhe 13.6 miliardë dollarë dje.

“Ne do t’i mbështesim ata kundër tiranisë, shtypjes, akteve të dhunshme të nënshtrimit,” tha Biden në Shtëpinë e Bardhë.

Udhëheqësit e partive shpresojnë të marrin masën prej 2741 faqesh përmes Dhomës së Përfaqësuesve dhe Senatit deri në fund të javës, por koha e kësaj të fundit mbetet e paqartë.

 Civilët nisin të largohen nga Sumi me makina

Civilët kanë nisur të largohen nga qyteti Sumi në makina private, pas hapjes së “korridorit humanitar” për të dytën ditë me radhë.

Kryetari i këtij qyteti, Oleksandr Lysenko, e ka bërë këtë njoftim në disa komente televizive, ka raportuar agjencia e lajmeve, Reuters.

Pritet hapja e mëtejshme e korridoreve të shpëtimit

Zëvendëskryeministrja e Ukrainës Iryna Vereshchuk konfirmon se njerëzit nga Enerhodar do të dërgohen sot në Zaporizhia në Ukrainën juglindore, transmeton "Bota sot". Duhet të ketë edhe një korridor shpëtimi për banorët e Mariupolit. Sipas Vereshchuk, Ukraina ka rënë dakord të krijojë më shumë rrugë shpëtimi për shpëtimin e civilëve nga qytetet e rrethuara.

Njerëzit nga Wolnowacha do të sillen të sigurt në Pokrovsk, korridore arratisjeje janë planifikuar gjithashtu për qytetin e Izyum në lindje dhe për disa qytete të vogla në veri të Kievit.

Prandaj, armëpushimi duhet të zbatohet deri në orën 20:00 CET. Ushtria ra dakord që nuk do të kishte të shtëna gjatë kësaj periudhe, tha Vereshchuk. Rrugët e arratisjes u koordinuan me Rusinë dhe letra përkatëse iu dërgua Kryqit të Kuq Ndërkombëtar.

“1.3 milion njerëz kanë ikur në Poloni”

Rreth 1.3 milion njerëz kanë ikur nga Ukraina në Poloni, prej pushtimit rus në Ukrainë, ka thënë Agjencia kufitare polake.

Në një postim në Twitter të mërkurën, Agjencia ka thënë se në mesin e njerëzve që kanë hyrë në Poloni, 93 për qind janë shtetas ukrainas, 1 për qind janë polakë dhe 6 për qind janë qytetarë të pothuajse 100 shteteve tjera.

Sipas saj, vetëm të martën, 125,800 njerëz kanë kaluar kufirin, për dallim nga rekordi i së dielës, 142,300.

Vetëm në mëngjesin e së mërkurës, në Poloni kanë hyrë 33,500 njerëz.

Polonia është shtëpia e shumë ukrainasve dhe shumë refugjatë është thënë se janë duke qëndruar te familjarët apo miqtë që kanë aty.

Mijëra polakë janë po ashtu nikoqirë të refugjatëve në shtëpitë e tyre.

Sipas Kombeve të Bashkuara më shumë se 2 milionë refugjatë i kanë ikur luftës në Ukrainë prej shpërthimit të saj më 24 shkurt.

Evakuime edhe në Enerhodar

Në qytetin verilindor të Ukrainës, Sumy, evakuimet e civilëve thuhet se janë duke vazhduar dhe sipas kryetarit të bashkisë ka gjithashtu një armëpushim në qytetin Enerhodar në juglindje të Ukrainës, i cili u qëllua nga trupat ruse, raporton SRF.CH transmeton "Bota sot".

Kjo mund të hapë një të ashtuquajtur korridor humanitar përmes të cilit civilët mund të largohen nga qyteti, thotë Dmytro Orlov. Autobusët që shkojnë në qytet do të sillnin ndihma për njerëzit. Në rrugën e kthimit, ata morën civilë që mund të shkonin në qytetin e afërt të Zapiroshzhia.

22 persona u vranë në sulmin ajror rus në Sumy

Disa detaje nga një sulm ajror rus që vrau 22 njerëz - duke përfshirë tre fëmijë - në qytetin ukrainas të Sumy, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

Guvernatori rajonal i Sumy, Dmytro Zhyvytskyi thotë se Rusia bombardoi një zonë banimi në veri-lindje të qytetit gjatë natës, duke e përshkruar incidentin si "vrasje masive".

Ai i thotë BBC Ukrainian: "Tre bomba në një mbrëmje... Ishte një natë e tmerrshme."

Nëntë persona në një shtëpi u vranë. Gjashtë shtëpi u shkatërruan plotësisht dhe rreth 20 të tjera u shkatërruan pjesërisht.

Siç kemi raportuar, rreth 5,000 njerëz janë evakuuar nga Sumy, pasi Rusia ra dakord të ndalonte bombardimet e saj ndaj qytetit duke lejuar hapjen e një korridori humanitar.

Zelensky: Nuk do të dorëzohemi dhe nuk do të humbasim

Sot është dita e 14-të e pushtimit rus të Ukrainës. Dje, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy mbajti një fjalim të paprecedentë para deputetëve britanikë, duke thënë: “Nuk do të dorëzohemi, nuk do të humbasim”.

Këtu janë zhvillimet më të fundit:

-Rusia thotë se do të ndalojë të shtënat në pesë qytete të Ukrainës në orën 07:00 GMT për të lehtësuar korridoret humanitare. Këto do të jenë në Kiev, Chernihiv, Sumy, Kharkiv dhe Mariupol;

-Të paktën 5,000 njerëz arritën të largohen nga qyteti verilindor i Sumy të martën, duke përfshirë 1,700 studentë të huaj;

-Megjithatë, Ukraina thotë se përpjekjet për evakuim dështuan në qytetin port jugor të Mariupolit, sepse granatimet ruse vazhduan. Moska e mohon këtë;

-Presidenti Zelenskyy mbajti një fjalim të fuqishëm në Dhomën e Komunave dhe përsëriti thirrjen e tij të dëshpëruar për një zonë të ndaluar fluturimi mbi Ukrainë;

-Më vonë, gruaja e tij Olena Zelenska ndau një letër emocionuese për situatën në Ukrainë. Ajo tha: “Janë disa dhjetëra fëmijë që nuk e kanë njohur kurrë paqen në jetë”;

-Ushtria e Polonisë që i ofroi avionët e saj Forcave Ajrore të SHBA-së, sipas Pentagonit është “e papranueshme”, mes shqetësimeve për një zonë të ndaluar fluturimi.

-Mbretëria e Bashkuar njoftoi se do të heqë gradualisht importet e naftës ruse deri në fund të vitit 2022;

-Presidenti i SHBA Joe Biden konfirmoi një lëvizje të ngjashme, duke thënë se një ndalim i plotë i importeve të naftës dhe gazit rus do t’i japë një “goditje të fuqishme” Moskës;

-McDonald’s mbyll 850 restorante në Rusi si kundërpërgjigje ndaj pushtimit të Ukrainës, ndërsa Starbucks dhe Coca-Cola Company ndalojnë operacionet.

Një ditë e madhe nga Kremlini, ҫfarë do të ndodhë sot?

Është një tjetër ditë e madhe siç dëgjojmë nga Kremlini, sekretari amerikan i shtetit, kryeministri dhe kreu i NATO-s, transmeton Bota sot.

Pak pas orës 7 të mëngjesit, Sekretari i Transportit Grant Shapps flet për Sky News, i ndjekur nga Sekretarja e Brendshme Shadow Yvette Cooper.

Në orën 9 të mëngjesit, do të dëgjojmë edhe një herë zëdhënësen e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, teksa ajo mban një konferencë për shtyp.

Më pas, Emmanuel Macron i Francës takon liderin holandez Mark Rutte në Paris dhe kryeministri kanadez Justin Trudeau do të flasë me kancelarin gjerman Olaf Scholz në Berlin.

Në mesditë, Boris Johnson do të bëjë pyetje në Parlament dhe këtë pasdite, Sekretarja e Jashtme Liz Truss do të jap një konferencë shtypi me Sekretarin e Shtetit të SHBA, Anthony Blinken.

Ministria e mbrojtjes: Luftimet po vazhdojnë, forcat ruse nuk kanë asnjë përparim

Ministria e Mbrojtjes tregon zhvllimet më të fundit të inteligjencës, shkruan sky news, transmeton Bota sot.

Ministria e Mbrojtjes thotë se ndërkohë që luftimet vazhdojnë pranë Kievit, forcat ruse nuk po arrijnë të bëjnë asnjë lloj përparimi serioz.

Megjithatë, ai vëren se qytetet Kharkiv (në kufirin e tij lindor me Rusinë) Chernihiv (në veri), Sumy (në perëndim të Kharkiv) dhe qyteti port jugor Mariupol mbeten nën bombardime të rënda nga forcat e Vladimir Putin.

Megjithatë, Ukraina mund të gëzojë njëfarë dominimi në ajër, me Ministrinë e Mbrojtjes që thotë se ka pasur sukses kundër avionëve luftarakë të Rusisë, gjë që i ka penguar ata të arrijnë kontrollin e hapësirës ajrore mbi Ukrainë./Bota sot

Lavrov udhëton drejtë Turqisë, do të takohet me homologun ukrainas, Kuleba

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të udhëtojë në Turqi për bisedime me homologun e tij ukrainas, Dmytro Kuleba.

Kështu raporton Reuters, transmeton Bota sot.

 Diplomatët do të takohen në qytetin turistik të Antalias pas ofertave të përsëritura nga Turqia për të pritur bisedimet dhe për të ndërmjetësuar midis dy palëve.

Pamje nga evakuimi i civilëve në Sumy

Mijëra banorë nga qyteti verilindor i Ukrainës, Sumy, u evakuuan me sukses pasi Rusia ra dakord të ndalonte sulmet dhe u hapën korridoret e evakuimit.

Evakuimet filluan të martën në mëngjes, me autobusë që u nisën drejt qytetit të Poltava, më në jug dhe larg vijave të frontit, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

Rreth 5,000 njerëz dhe më shumë se 1,000 automjete private "janë tashmë në siguri", tha Kyrylo Tymoshenko, nënkryetari i zyrës së Presidentit Volodymyr Zelensky.

Image
Gratë dhe fëmijët presin që të mbërrijnë autobusët e evakuimit

Ky ishte evakuimi i parë i suksesshëm masiv, pavarësisht se Rusia shpalli disa armëpushim për të larguar njerëzit nga qytetet e bombarduara.

Image
Automjetet e shënuara me shenjën ndërkombëtare të Kryqit të Kuq që operojnë në korridorin e evakuimit

Një përpjekje e ngjashme për njerëzit e bllokuar në Chernihiv dështoi sepse Rusia vazhdoi të bombardonte rrugën e daljes, pretendoi Ukraina.

Image
Ndër të evakuuarit ishin edhe civilë, disa prej të cilëve studentë të huaj

Guvernatori rajonal i Sumy tha se korridori humanitar do të vazhdojë të punojë të mërkurën.

Kombet e Bashkuara vlerësojnë se më shumë se 2 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina që nga pushtimi i Moskës më 24 shkurt./BOTASOT

Lufta në Ukrainë, Truss për vizitë diplomatike në Uashington

Sekretarja e Jashtme britanike Liz Truss do të zhvillojë sot bisedime në ShBA me Sekretarin e Shtetit të Antony Blinken dhe këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, si dhe anëtarë të Kongresit.

Mbretëria e Bashkuar, ShBA dhe aleatët tanë kanë treguar forcë dhe unitet të jashtëzakonshëm në mbështetjen e Ukrainës dhe vendosjen e sanksioneve të ashpra ndaj Rusisë. Ne duhet ta ruajmë atë unitet dhe të bëjmë më shumë për të siguruar dështimin e Putinit në Ukrainë”, tha ajo në një deklaratë përpara udhëtimit të saj.

Kriza e Ukrainës është një thirrje zgjimi për demokracitë e lira”.

Image
Liz Truss

Tema e diskutimeve të saj do të jetë “çfarë më shumë mund të bëjnë Mbretëria e Bashkuar dhe ShBA për të mbështetur Ukrainën në çështjet e sigurisë, inteligjencës dhe humanitare”, tha zyra e saj.

***

Të huajt që janë vullnetarë për të luftuar për Ukrainën do të kenë të drejtë për shtetësi

Zëvendësministri i Brendshëm i Ukrainës, Yevhen Yenin, tha të martën se shtetasit e huaj që dalin vullnetarë për të luftuar për Ukrainën do të kenë të drejtë për nënshtetësinë ukrainase, sipas Agjencisë Kombëtare të Lajmeve të Ukrainës, Ukrinform.

Image
Yevhen Yenin

"Ukraina është duke formuar një Legjion Ndërkombëtar të Mbrojtjes Territoriale të përbërë nga të huaj që duan t'i bashkohen rezistencës kundër agresorëve rusë dhe të mbrojnë sigurinë globale," raportoi Ukrinform, duke cituar Yenin.

Yenin tha se numri i vullnetarëve të huaj po rritet, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

"Këta njerëz do të nënshkruajnë një kontratë, do të marrin një pasaportë ushtarake, e cila më pas do të zëvendësojë lejen e tyre të qëndrimit. Në të ardhmen, nëse ndonjë nga këta shtetas të huaj do të donte të bëhej shtetas ukrainas, legjislacioni ynë ofron një rrugë për këtë," tha ai, sipas tek Ukrinform./BOTASOT

***

Sirenat e sulmit ajror janë ndezur në Kiev, Chernihiv, Lubny, Poltava dhe Vasylkiv, sipas disa mediave lokale ukrainase.

Alarmet sinjalizojnë rrezik të mundshëm nga sulmet ajrore dhe janë një paralajmërim për banorët që të strehohen në bunkerë nëse nuk janë atje, shkruan BBC.

Më herët u raportua se disa gazetarë kanë dëgjuar shpërthime në Kiev.

***

Shefi i CIA-s: Putin fillimisht planifikoi të pushtonte Kievin brenda dy ditësh

Presidenti rus Vladimir Putin kishte planifikuar të pushtonte kryeqytetin e Ukrainës, Kievin brenda dy ditësh, tha shefi i CIA-s, William Burns.

Duke folur në një seancë dëgjimore në Kongres të martën, Burns paralajmëroi ligjvënësit amerikanë: “Unë mendoj se Putin është i zemëruar dhe i frustruar tani. Ai ka të ngjarë të dyfishojë dhe të përpiqet të rrëzojë ushtrinë ukrainase pa marrë parasysh viktimat civile”.

Ai e përshkroi pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt si një çështje “bindjeje të thellë personale” për udhëheqësin e Kremlinit.

Image
William Burns

800 mijë fëmijë mes 2 milionë njerëzve që kanë ikur nga Ukraina

Save The Children thotë se rreth 800 mijë fëmijë janë në mesin e dy milionë njerëzve që janë larguar nga Ukraina pas fillimit të pushtimit rus.

Shumë prej tyre po e bëjnë udhëtimin vetë dhe po mbërrijnë të pashoqëruar, ka paralajmëruar agjencia.

Prindërit po përdorin masat më të dëshpëruara, zemërthyese për të mbrojtur fëmijët e tyre. Kjo përfshin dërgimin e fëmijëve të tyre me fqinjët dhe miqtë, për të kërkuar siguri jashtë Ukrainës, ndërsa ata qëndrojnë në shtëpi për të mbrojtur shtëpitë e tyre”, tha Irina Saghoyan nga OJQ-ja

***

Të dy fazat e evakuimit nga qyteti verilindor i Ukrainës, Sumy, tani janë përfunduar me sukses, thotë Kievi.

"Rreth 5,000 njerëz dhe më shumë se 1,000 automjete private "janë tashmë në siguri", tha Kyrylo Tymoshenko, nënkryetari i zyrës së Presidentit Volodymyr Zelensky.

Në llogarinë e tij në Telegram herët të mërkurën, Timoshenko postoi pamjet e njerëzve që mbërrinin në një stacion hekurudhor gjatë natës, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Ai nuk dha detaje të tjera. Videoja nuk është verifikuar në mënyrë të pavarur.

Sumy, pranë kufirit rus, prej ditësh është nën bombardimet e ashpra ruse.

Vetëm të hënën, 22 persona  përfshirë tre fëmijë  u vranë në sulmet ajrore ruse, thanë zyrtarët lokalë.

Një cisternë nafte është në flakë në Detin e Zi, gati dy javë pas sulmit të dukshëm ushtarak rus

Cisterna moldave e naftës "Millennial Spirit" është ende në tym në Detin e Zi, tregojnë imazhet satelitore, gati dy javë pasi u godit nga një sulm i dukshëm ushtarak rus.

Planet Labs PBC tha se ata mblodhën një imazh të ri satelitor të martën që tregon një shtëllungë të madhe tymi të zi që vinte nga cisterna, e cila po lundron rreth 20 milje (32 kilometra) në lindje të qytetit ukrainas të Odessa.

Më 25 shkurt, gjenerallejtënant i Forcave të Armatosura të Ukrainës, Valery Zaluzhny tha se një anije që lundronte nën flamurin e Moldavisë, 12 milje (19 kilometra) në jug të portit të Yuzhny, ishte "dëmtuar nga një anije ruse". Deklarata e quajti "Shpirti Mijëvjeçar" dhe tha se detajet po konfirmoheshin.

Anija mbante 600 tonë naftë dhe naftë kur u godit nga një raketë ruse, sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës. Dy anëtarë të ekuipazhit u plagosën rëndë në grevë, tha ministria.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat