Von der Leyen: Nëse mizoritë në Bucha nuk janë krim lufte - çfarë është një krim lufte?

Evropë

Von der Leyen: Nëse mizoritë në Bucha nuk janë krim lufte - çfarë është një krim lufte?

Nga: G.B Më: 9 prill 2022 Në ora: 12:01
Ursula von der Leyen

Ndërsa ajo u largua nga Ukraina të shtunën, presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen, pretendoi se mizoritë e zbuluara në qytetin Bucha të Kievit janë dëshmi e krimeve të luftës, raporton Sky News, përcjell Bota sot.

Presidentja e BE-së vizitoi Ukrainën të premten për të dëshmuar pasojat e bombardimeve ruse në qytete si Bucha.

"Instinkti im thotë: Nëse ky nuk është një krim lufte, çfarë është një krim lufte, por unë jam një mjek me trajnim dhe avokatët duhet të hetojnë me kujdes," u tha von der Leyen gazetarëve në bordin e një treni që po largohej nga Ukraina.

“Pashë fotot, më tregoi [Kryeministri ukrainas] Denys Shmyhal: Vrasja e njerëzve teksa po kalonin”.

"Ne mund të shihnim edhe me sytë tanë se shkatërrimi në qytet është në shënjestër të jetës së civilëve. Ndërtesat e banimit nuk janë objektiv ushtarak", tha ajo duke iu referuar Buchës.

Dje, një ekip mjeko-ligjor filloi zhvarrosjen e një varri masiv në Bucha. Zyrtarët ukrainas thonë se rusët varrosnin viktimat e pushtimit të tyre.

BE-ja dhe aleatët e tjerë perëndimorë po ndihmojnë Ukrainën të përpilojë prova për ndjekjet e ardhshme të krimeve të luftës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat