I prekur nga vizita, Borrell merr një vendim të menjëhershëm lidhur me Ukrainën

Evropë

I prekur nga vizita, Borrell merr një vendim të menjëhershëm lidhur me Ukrainën

Më: 9 prill 2022 Në ora: 16:04
Volodymyr Zelensky dhe Josep Borrell

Kryediplomati i Bashkimit Europian, Josep Borrell, pas vizitës që pati në Ukrainë ku pa nga afër edhe vendet e krimeve mizore që u kryen nga forcat ruse, tha se tashmë e ka të qartë se çfarë duhet të bëjë.

Ai tha se 500 milionë euro shtesë i ka ndarë për ushtrinë ukrainase, si dhe paralajmëroi sanksione më të ashpra ndaj Rusisë, përfshirë edhe naftën.

“I prekur nga rezistenca, vendosmëria dhe mikpritja e presidentit Zelensky dhe kryeministrit Shmyhal. Po kthehem me një listë të qartë se çka duhet të bëj:  Kjo luftë do të fitohet në fushëbetejë. 500 milionë euro shtesë nga EPF janë në proces. Dërgesat e armëve do t’u përshtaten nevojave të Ukrainës;  Ne duhet të vazhdojmë të rrisim presionin tonë ndaj Rusisë. Ne kemi vendosur tashmë sanksione masive, por duhet bërë më shumë në sektorin e energjisë, përfshirë naftën. Të hënën, po mbledh Këshillin e Punëve të Jashtme të BE-së për të diskutuar hapat e ardhshëm”, ka shkruar Borrell në Twitter.

Borrell tha se Ukraina do të mbizotërojë dhe do të ngrihet edhe më e fortë dhe se BE-ja do të vazhdojë t’i qëndrojë pranë, “në çdo hap të rrugës”.

Ai bashkë me presidentin e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, shkuan edhe në Bucha ku nga afër panë varret masive dhe vendin ku po raportohet se u krye masakër nga forcat ruse ndaj civilëve ukrainas.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat