Aleatët perëndimorë diskutojnë mbështetjen ndërkombëtare për Ukrainën, ndërsa lufta me Rusinë po vazhdon

Evropë

Aleatët perëndimorë diskutojnë mbështetjen ndërkombëtare për Ukrainën, ndërsa lufta me Rusinë po vazhdon

Më: 19 prill 2022 Në ora: 21:47
Presidenti Joe Biden

Shtëpia e Bardhë sapo ka publikuar një lexim të video-telefonatës së Joe Biden me aleatët amerikanë për luftën në Ukrainë këtë pasdite, shkruan sky news transmeton "Bota sot".

Sipas Uashingtonit, të përfshirët "diskutuan mbështetjen ndërkombëtare për Ukrainën përballë agresionit rus, duke përfshirë ofrimin e vazhdueshëm të ndihmës së sigurisë, ekonomike dhe humanitare".

Ai shtoi: “Udhëheqësit pohuan solidaritetin e tyre me popullin ukrainas dhe dënuan vuajtjet humanitare të shkaktuara nga pushtimi i paprovokuar dhe i pajustifikuar i Rusisë. “Ata diskutuan gjithashtu përpjekjet e tyre të koordinuara për të imponuar kosto të rënda ekonomike për ta mbajtur Rusinë përgjegjëse. "Ata u angazhuan për të vazhduar konsultimin e ngushtë, duke përfshirë punën me dhe përmes G7, BE-së dhe NATO-s." Të pranishmit përfshinin Boris Johnson, presidentin francez Emmanuel Macron, kryeministrin kanadez Justin Trudeau dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat