Pesë të vdekur pas përplasjes së një aeroplani të vogël në Alpet franceze

Evropë

Pesë të vdekur pas përplasjes së një aeroplani të vogël në Alpet franceze

Më: 21 maj 2022 Në ora: 23:35
Pamje nga vendi i ngjarjes

Një aeroplan i vogël është rrëzuar në një mal në Francën juglindore, nga i cili aksident kanë gjetur vdekjen pesë persona, sipas mediave lokale.

Siç bëhet e ditur më tej, tragjedia ndodhi në orën 16:50 me orën lokale pranë qytetit të Adrets, në Isère.

Përplasja përfshinte një aeroplan të vogël pasagjerësh të tipit Jodel D140 i cili ishte nisur nga Versoud pranë Grenoble dhe po merrte pjesë në udhëtimin e tij të parë.

Në vendngjarje kanë shkuar dhjetëra zjarrfikës dhe policë, ku në rrënojat u gjetën pesë trupa.

Katër nga viktimat besohet se janë nga e njëjta familje.

Prokurorët e Grenoble kanë urdhëruar një hetim për atë që ka ndodhur, thanë zyrtarët rajonalë.

Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat