​Zëvendësministri bullgar shpreh shqetësimin për vlerësimin e vazhdueshëm të bujqësisë

Evropë

​Zëvendësministri bullgar shpreh shqetësimin për vlerësimin e vazhdueshëm të bujqësisë

Më: 25 maj 2022 Në ora: 17:02
Momçil Nekov

Gjatë një takimi të Këshillit të BE-së për Bujqësinë dhe Peshkimin më 24 maj, zëvendësministri bullgar i Bujqësisë Momçil Nekov tha se Bullgaria është e shqetësuar për vlerësimin e vazhdueshëm të bujqësisë dhe produkteve ushqimore bazë për shkak të rritjes së kostove të prodhimit në muajt e fundit, tha Ministria e Bujqësisë.

Nekov mori pjesë në një diskutim mbi situatën në tregjet bujqësore pas pushtimit rus në Ukrainë.

Në fund të majit 2022, çmimi i grurit të bukës në Bullgari u rrit me 68%, nga viti në vit. Çmimet e misrit u rritën me 55% dhe çmimet e lulediellit u rritën me 63%, nga viti në vit.

Nekov tha se çmimet e plehrave u rritën tre deri në katër herë, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2021. Prodhimi blegtoral është duke u tkurrur në afat të gjatë dhe vlera e shtuar është në rënie të vazhdueshme, shtoi ai.

Çrregullimet e tregut të shkaktuara nga lufta në Ukrainë ngrenë shqetësime për sigurimin e ushqimit me çmime të përballueshme për konsumatorët në Bullgari dhe për rezultatet ekonomike të fermave bujqësore, tha ministri.

Synimet e Marrëveshjes së Gjelbër Evropiane duhet të rishikohen me kujdes për të siguruar ushqim të mjaftueshëm me çmime të përballueshme për të gjithë qytetarët e BE-së dhe për të ruajtur konkurrencën e fermerëve evropianë, tha gjithashtu Nekov.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat