Suedia nuk financon organizatat terroriste, thotë kryeministrja suedeze

Evropë

Suedia nuk financon organizatat terroriste, thotë kryeministrja suedeze

Më: 25 maj 2022 Në ora: 20:52
Magdalena Andersson

Kryeministrja suedeze, Magdalena Andersson tha të mërkurën se Suedia nuk financon apo armatos organizatat terroriste, duke hedhur poshtë pretendimet nga Turqia e cila tha se vendi po mbështet grupet kurde, madje Turqia ka kundërshtuar angazhimin e saj në NATO.

“Ne nuk po u dërgojmë para organizatave terroriste, natyrisht, dhe as ndonjë armë”, tha Andersson në një konferencë shtypi në Stokholm,

Vërejtjet e saj erdhën derisa delegacionet finlandeze dhe suedeze filluan diskutimet me Ankaranë të mërkurën, për të cilat Andersson tha se do të ofronte një mundësi për të sqaruar atë që ajo tha se ishte “konfuzion” që qarkullonte në lidhje me mbështetjen suedeze për grupe të ndryshme.

Turqia ka kundërshtuar aplikimet e Suedisë dhe Finlandës fqinje në NATO, në veçanti Suedisë, për atë që vendi e konsideron butësi ndaj grupeve militante kurde në vendet nordike.

Stokholmi dhe Helsinki paraqitën kërkesat e tyre për t’u bashkuar me NATO-n javën e kaluar, duke përmbysur dekada të mos-angazhimit ushtarak, pasi mbështetja politike dhe publike për anëtarësim u rrit pas pushtimit rus të Ukrainës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat