​Sllovakia redukton ndjeshëm varësinë nga furnizimet me gaz rus

Evropë

​Sllovakia redukton ndjeshëm varësinë nga furnizimet me gaz rus

Më: 27 maj 2022 Në ora: 23:30
Foto ilustrim

Sllovakia ka reduktuar ndjeshëm varësinë e saj nga furnizimet me gaz nga Rusia, deklaroi kryeministri Eduard Heger dhe ministri i Ekonomisë Richard Sulik.

“Sot mund t’ju them se ne kemi ulur me 65% varësinë tonë nga gazi rus,” tha Sulik. Deri më tani, Sllovakia kishte blerë më shumë se 80% të gazit të saj natyror nga Rusia.

Heger njoftoi gjithashtu fillimin e operacioneve testuese të një tubacioni që lidh Poloninë dhe Sllovakinë në një stacion kompresor gazi natyror të sapondërtuar në komunën lindore sllovake të Vyrava.

”Tubacioni, i ndërtuar me financimin e BE, do të lejojë Sllovakinë të marrë gjithashtu gaz nga Norvegjia dhe jashtë saj”, theksoi ai.

Sulik njoftoi nënshkrimin e disa kontratave të furnizimit me gaz. Një marrëveshje me Norvegjinë mund të mbulojë 32% të nevojave të Sllovakisë duke filluar nga qershori. Një tjetër 33% do të vinte nga marrëveshje të tjera për furnizimin e gazit të lëngshëm nga cisternat nëpër Detin Baltik dhe Poloni.

Për shkak të pushtimit rus të Ukrainës, disa vende evropiane po punojnë për të reduktuar varësinë e tyre nga furnizimet me gaz rus.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat