'Tensionet Greqi-Turqi', Stoltenberg: Ne e parandaluam konfliktin në vitin 2020, gati ta bëjmë sërish

Evropë

'Tensionet Greqi-Turqi', Stoltenberg: Ne e parandaluam konfliktin në vitin 2020, gati ta bëjmë sërish

Më: 22 qershor 2022 Në ora: 18:27
Jens Stoltenberg

I pyetur në të njëjtën intervistë nëse kundërshtimet e Ankarasë ndaj terrorizmit ndaj kërkesave të Suedisë dhe Finlandës për anëtarësim në NATO ishin të justifikuara, ai tha se ata duhet të konsultohen dhe të shohin se çfarë mund të bëjnë, së bashku, për të siguruar që ne të luftojnë terrorizmit.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në një intervistë të botuar sot në të përditshmen franceze LE POINT tha se Turqia dhe Greqia janë aleate të vlefshme që luajnë një rol të rëndësishëm në Aleancë.

“Situata është e vështirë dhe prandaj është e nevojshme që NATO të jetë një platformë ku mund të takohen Greqia dhe Turqia”,- shtoi Stoltenberg.

I pyetur në të njëjtën intervistë nëse kundërshtimet e Ankarasë ndaj terrorizmit ndaj kërkesave të Suedisë dhe Finlandës për anëtarësim në NATO ishin të justifikuara, ai tha se ata duhet të konsultohen dhe të shohin se çfarë mund të bëjnë, së bashku, për të siguruar që ne të luftojnë terrorizmit.

Në lidhje me përkufizimin që Turqia i përshkruan kundërshtarët e zakonshëm politikë si “terroristë”” Stoltenberg tha se aleatët janë të shqetësuar për situatën e opozitës në Turqi. Ai theksoi se NATO është një platformë ku aleatët gjithashtu mund të diskutojnë këto çështje.

Së fundi, për çështjen e Ukrainës, ai shpjegon se si Aleanca kërkon të sigurojë fitoren për Ukrainën pa shkuar në luftë me Rusinë, por thekson se retorika bërthamore e Putinit është e rrezikshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat