​Macron kërkon kompromis për një “shumicë të qartë”

Evropë

​Macron kërkon kompromis për një “shumicë të qartë”

Më: 22 qershor 2022 Në ora: 23:21
Emmanuel Macron

Presidenti francez Emmanuel Macron hodhi poshtë sot idenë e një qeverie të unitetit kombëtar dhe vlerësoi se kjo nuk ishte një zgjidhje e justifikuar për tejkalimin e krizës pas zgjedhjeve parlamentare të së dielës, ndërsa bëri thirrje për një kompromis me forcat politike të vendit për të arritur një "shumicë të qartë".

Duke iu drejtuar francezëve për herë të parë që nga zgjedhjet e së dielës, kur partia e tij humbi një shumicë parlamentare, Macron pranoi se kishte pasur "ndarje" të shtuara pas zgjedhjeve dhe i bëri thirrje klasës politike të mësojë të qeverisë dhe të miratojë ligje ndryshe.

Partia e presidentit francez nuk ka fituar një shumicë absolute në Asamblenë Kombëtare dhe duhet të krijojë aleanca, qoftë rast pas rasti ose brenda një koalicioni.

Sipas rezultateve përfundimtare të zgjedhjeve, centristët e Macron fituan shumicën e ulëseve, 245 nga gjithsej 577, por një shumicë absolute kërkon të paktën 289.

Në vend të dytë është koalicioni i majtë, Unioni i Popullit i Ri Ekologjik dhe Social (Nupes) me 131 ulëse, kryetarja e djathtë e Asamblesë Kombëtare Marine Le Pen fitoi 89, ndërsa republikanët e djathtë 61.

"Ne duhet të ndërtojmë kompromise, pasurime, amendamente, por për ta bërë atë plotësisht transparente, mund të them në qiell të hapur, në dëshirën për t'u bashkuar dhe për të vepruar për kombin," tha presidenti në një fjalim të shkurtër televiziv.

Ai vuri në dukje përgjegjësinë e tyre ndaj forcave politike.

"Për të ecur përpara në mënyrë të dobishme, grupet politike tani duhet të thonë në mënyrë transparente se sa larg janë të gatshëm të shkojnë," tha ai.

“Dëgjoj dhe jam gati të marr përsipër dëshirën për ndryshim që vendi e ka shprehur qartë”, tha gjithashtu Macron, duke kujtuar se dje dhe sot kishte biseduar me liderët e të gjitha grupeve politike dhe se të gjithë shprehën respekt për institucionet franceze dhe dëshira për të shmangur bllokadën e vendit.

Franca, e cila ka rënë në pasiguri, nuk është mësuar me këtë lloj skenari, ndryshe nga partnerët e saj evropianë, si Gjermania, për shembull, të cilën Macron e theksoi në fjalimin e tij.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat