​Macron i bindur se një kompromis është i mundur në parlament

Evropë

​Macron i bindur se një kompromis është i mundur në parlament

Më: 24 qershor 2022 Në ora: 18:47
Presidenti i Francës Emmanuel Macron

Presidenti i Francës Emmanuel Macron ka shprehur sot besimin e tij se është në gjendje të bëjë kompromise në parlament, ku opsioni i tij humbi shumicën absolute.

Në fillim të kësaj jave, udhëheqësi francez u përpoq të arrinte sërish kundërshtarët e tij politikë, duke u kërkuar atyre të mendonin se si një parlament i fragmentuar mund të miratonte ligje, pasi ai pranoi se kriza aktuale politike kërkon një qasje tjetër.

Macron gëzonte kontrollin e plotë të parlamentit gjatë mandatit të parë që nga viti 2017, por votuesit që e rizgjodhën president në prill, vendosën se opsioni i tij do të humbiste një shumicë absolute në parlament javën e kaluar, që do të thotë se presidenti francez tani duhet të gjejë mbështetje midis rivalëve të tij politikë.

Arsyet për rezultate të tilla kanë të bëjnë me inflacionin në rritje dhe indiferencën e perceptuar të Macron.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat