Publikohen pamjet “horror” nga sulmi në Kopenhagë/ 22 vjeçari vret e plagos me pushkë gjuetie këdo që i del përpara

Evropë

Publikohen pamjet “horror” nga sulmi në Kopenhagë/ 22 vjeçari vret e plagos me pushkë gjuetie këdo që i del përpara

Nga: M.L. Më: 3 korrik 2022 Në ora: 22:47
Një shikues i guximshëm filmoi personin e armatosur, i veshur me jelek dhe pantallona të shkurtra, nga brenda qendrës tregtare

Të shtëna me armë në Kopenhagë - Disa të vrarë pasi një i armatosur, 22 vjeç, shtiu me pushkë gjuetie mbi blerësit në qendrën tregtare pranë koncertit të Harry Styles.


DISA njerëz u vranë në një qendër tregtare në Danimarkë sot - vetëm disa orë para se Harry Styles të vendosej të performonte aty pranë, shkruan media britanike The Sun transmeton “Bota sot”.

Blerësit të tmerruar vrapuan për siguri ndërsa një person i armatosur që përdorte atë që dukej të ishte një pushkë gjuetie hapi zjarr në qendrën tregtare Field's në Kopenhagë këtë pasdite.

Shërbimet e urgjencës u përplasën me tmerrin pak pas orës 17:30, ndërsa policët danezë më vonë konfirmuan: "Më shumë se një person ka vdekur dhe disa njerëz janë plagosur".

Pamjet nga ngjarja i gjeni këtu

Shefi i policisë Soren Thomassen tha se një 22-vjeçar danez ishte arrestuar në lidhje me sulmin.

Ai tha se motivi ishte i paqartë, por nuk mund të përjashtonte "një akt terrorist".

Image
Qendra tregtare është vetëm disa qindra metra nga vendi ku Harry Styles po performon sonte

Pamjet tmerruese para arrestimit të tij tregojnë personin e armatosur që mbante një pushkë të madhe mbi supin e tij duke ecur përpara dhe mbrapa në qendrën tregtare.

Një shikues i guximshëm filmon nga rreth 100 metra larg, ndërsa burri, i veshur me pantallona të shkurtra dhe një jelek, duket se pret viktimat e tij.

Ende nuk është konfirmuar se sa njerëz u qëlluan në vendin e ngjarjes, vetëm disa qindra metra larg Royal Arena - ku Harry Styles performoi sonte.

Këngëtari i Watermelon Sugar vazhdoi me koncertin në orën 20:00, duke u thënë fansave se po "lutej për të gjithë të përfshirët" në masakër.

Policia daneze shkroi në Twitter këtë pasdite: “Ne jemi ende të pranishëm, ka pasur të shtëna dhe disa njerëz janë goditur.

“Ne punojmë në terren, njerëzit në fushë duhet të qëndrojnë dhe të presin policinë.

"Të gjithë personat e tjerë duhet të qëndrojnë larg Fields."

Image
Familjet e shqetësuara u panë të përlotur jashtë lokalit këtë pasdite vonë

Dëshmitarët përshkruan se kishin dëgjuar të shtëna të shumta pak para se "kaosi" të shpërthente rreth orës 17:00 të pasdites së sotme.

Nënat u panë duke shtrënguar foshnjat ndërsa blerësit e tmerruar u larguan nga skenat horror.

Një shikues, Mahdi Al-Wazni, raportoi se kishte parë personin e armatosur me një armë gjahu 200 metra larg.

Image
Mjekët përgatitën barela për viktimat ndërsa tmerri u shpalos
Image
Policët e armatosur arrestuan një 22-vjeçar të dyshuar pas sulmit të tmerrshëm

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat