Nuk kishte ndodhur në 70 vjet/ Italia shpall gjendje të jashtëzakonshme për shkak të thatësirës

Evropë

Nuk kishte ndodhur në 70 vjet/ Italia shpall gjendje të jashtëzakonshme për shkak të thatësirës

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 13:11
Ilustrim

Itali- Temperatura të larta dhe thatësirë në Itali.

Italia ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme në pesë rajone veriore që rrethojnë lumin “Po” mes thatësirës më të madhe në 70 vjet.

Emilia-Romagna, Friuli Venezia Giulia, Lombardia, Piemonte dhe Veneto do të marrin 36.5 milionë euro fonde emergjente për të trajtuar mungesën e ujit, raporton Ansa.it.

Thatësira kërcënon më shumë se 30% të prodhimit bujqësor të Italisë, sipas sindikatës bujqësore Coldiretti. Disa komuna tashmë kanë shpallur lajmërimin për reduktime të ujit. Moti i pazakontë, i nxehtë, dhe reshjet e pakta gjatë dimrit e pranverës kanë shtuar mungesën e ujit në veri të Italisë.

Qeveria ka gati një plan për përballimin e situatës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat