Frikë nga Rusia për luftë? Finlanda merr vendimin, ja çfarë po ndodh në kufi

Evropë

Frikë nga Rusia për luftë? Finlanda merr vendimin, ja çfarë po ndodh në kufi

Më: 7 korrik 2022 Në ora: 15:14
Foto ilustrim

Parlamenti i Finlandës ka votuar në favor të legjislacionit që do të forcojë sigurinë në kufirin rus.

Ky legjislacion do të lejonte barrierat në kufirin e vendit me Rusinë dhe do të mundësonte mbylljen e kufirit prej 1300 km në rast rrethanash të jashtëzakonshme.

Projektligji për gatishmërinë, ndërsa i kontestuar për sa i përket rregullave të azilit të Bashkimit Evropian, u miratua nga një supershumicë që i lejon parlamentit të përshpejtojë ligjet, mes frikës se Rusia mund të hakmerret mbi planet e Finlandës për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s .

Ai gjithashtu do të lejojë qeverinë të vendosë të ndërtojë gardhe ose barriera të tjera pranë kufijve finlandezë dhe të drejtojë të gjitha kërkesat për azil në një ose disa pika kufitare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat