Rusët janë në luftë kundër rusëve: Një njësi e fuqishme i ka kthyer shpinën Putinit, ata po luftojnë për Kievin

Evropë

Rusët janë në luftë kundër rusëve: Një njësi e fuqishme i ka kthyer shpinën Putinit, ata po luftojnë për Kievin

Më: 10 gusht 2022 Në ora: 16:49
Foto nga vendi i ngjarjes

Lufta e Kremlinit kundër Ukrainës është një luftë që shumë rusë nuk donin ta luftonin. Disa u kundërshtuan aq ashpër sa ishin gati të merrnin armët, të mbanin anën e ushtrisë ukrainase dhe të shkonin në luftë kundër vendit të tyre. Legjioni i Lirisë së Rusisë u formua në mars kur më shumë se 100 ushtarë rusë morën anën e Volodymyr Zelensky.

“Megjithatë kam përfunduar në këtë luftë. Mendova se ose do të vdes si pushtues dhe vrasës, ose do të vdes me ndërgjegje të pastër, kështu që ndryshova anë”, tha ish-ushtari rus 26-vjeçar, i cili u bë anëtar i Legjioni, i cili kërkoi t’i drejtohej me emrin e tij të kohës së luftës – Arni.

Përveç ish-ushtarëve, legjioni me sa duket përbëhet nga rusë që udhëtuan në Ukrainë së bashku me të huaj të tjerë për të luftuar me ushtrinë ukrainase në muajt pas pushtimit. Është një nga njësitë e shumta – nga gjeorgjianët tek bjellorusët – që vepron si pjesë e Legjionit Ndërkombëtar të Mbrojtjes të Ukrainës, i cili u krijua nga Kievi në fillim të luftës.

Megjithatë, ndryshe nga njësitë e tjera kombëtare, Legjioni i Lirisë së Rusisë është i mbuluar me fshehtësi – nga numri i saktë i anëtarëve deri te vendi ku luftoi – dhe disa madje pretendojnë se mungesa e informacionit sugjeron se është pak më shumë se një projekt PR ukrainas, raporton moscowtimes.

Në atë që u përshkrua si një “manifest”, legjioni u zotua në prill për të luftuar për një “Rusi të re” dhe për të hequr qafe “regjimin diktatorial të presidentit rus Vladimir Putin”.

Ushtarët në njësi përdorin flamurin bardhë-kaltër-bardhë, i cili është bërë një simbol popullor i lëvizjes ruse kundër luftës. Arni, duke folur për The Moscow Times, tha se ai vendosi të bashkohej me legjionin për të luftuar “për anën e mirë”. Një nga sekretet më të ruajtura të legjionit është madhësia e tij, me vlerësime mbi 1000 ushtarë.

Një këshilltar i presidentit ukrainas, Alexei Arestovich, tha në qershor se grupi kishte “disa qindra anëtarë”. Informacioni i saktë për numrin e ushtarëve është konfidencial, thotë Arni. Ai shtoi se çdo ditë marrin mbi 300 kërkesa për anëtarësim në njësi.

Njësia është aktive në rrjetet sociale ku numëron më shumë se 94 mijë ndjekës. Grupi pretendoi në një video se ka mbështetës në të gjithë Rusinë që po ndihmojnë në përhapjen e informacionit se si të bëheni anëtarë.

Një tjetër ushtar nga grupi i tha The Moscow Times se ai u largua nga Rusia për në Ukrainë për t’u bashkuar me njësinë.

“Kam rrezikuar sepse dua të luftoj kundër Putinit. Dua një Rusi të lirë”, tha ushtari 25-vjeçar, emri i luftës i të cilit është “Profesor”. Ai tha se ishte student i diplomuar diku në Rusinë qendrore dhe kishte mbështetur opozitën pas protestave të vitit 2019.

Kur filloi lufta në shkurt, ai tha se ndjehej i turpëruar dhe nuk mund të qëndronte mënjanë. Shumica e anëtarëve të kësaj njësie ruajnë identitetin e tyre për të mbrojtur familjet e tyre që ende jetojnë në Rusi.

Anëtari më i shquar i grupit është Igor Volubuyev, një ish-drejtor ekzekutiv në Bankën shtetërore ruse Gazprom. Ai lindi në Ukrainë, por pjesën më të madhe të jetës e kaloi në Rusi. Ai theksoi se po lufton që Rusia të bëhet një “vend i lirë demokratik”.

Legjioni theksoi se ushtarët e tij mbërritën në Ukrainën lindore në maj dhe videot nga Telegram tregojnë se ata morën pjesë në beteja pranë Severodonetsk dhe Lysichansk. Fshehtësia që rrethon legjionin ka bërë që disa të pretendojnë se mund të mos jetë ajo që pretendon të jetë.

Mediat ruse të kontrolluara nga shteti kanë vënë në pikëpyetje ekzistencën e legjionit, duke e quajtur atë të rremë ose duke pretenduar se është krijuar nga inteligjenca ukrainase. Në të njëjtën kohë, Rusia arrestoi të paktën tre burra për lidhjen e tyre me Legjionin.

Rusia shtrëngoi ligjet e saj për tradhtinë muajin e kaluar dhe ata që luftojnë kundër vendit “në konflikt të armatosur, armiqësi apo veprime të tjera” tani mund të përballen me 20 vjet burg.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat